Põllumajanduse digitaliseerimise käigus on esile kerkinud hulgaliselt küsimusi: millised on riigi ja millised erasektori ülesanded põllumajanduse suurandmete süsteemis, kuidas leida tasakaalupunkt avaliku sektori huvide ja põllumajandustootjate huvide vahel ja kes on põllumajandustootmise käigus tekkivate andmete omanik. Vastused neile küsimustele saad 2. juulil toimuval konverentsil.
Konverentsi eesmärgiks on tutvustada põllumajanduse suurandmete tegevusvaldkonna teadmussiirde pikaajalise programmi tegevusi ja tulemeid ning arutleda, missugused ootused, lootused või hirmud on seotud tulevikus loodava suurandmete süsteemiga. Oodatud on teemast huvitatud osapooled: põllumajandustootjad, teadlased, ametnikud, aga ka tarkvaraarendajad jt.
Ürituse korraldab Põllumajandusuuringute Keskus koostöös Eesti Maaülikooli, Eesti Taimekasvatuse Instituudi, Tieto Estonia AS ja E-Agronom OÜ-ga.
Konverents toimub 2. juulil 2019 Tartus, Eesti Maaülikooli peahoone aulas (Kreutzwaldi 1a Tartu).
Esialgne kava
9:30 – 10:00 Kogunemine, kohv
10:00 – 10:15 Tervitussõnad – Toomas Kevvai (Maaeluministeerium)
10:15 – 10:30 Tervitussõnad ja sissejuhatus PMK poolt – Andrus Rahnu (Põllumajandusuuringute Keskus)
10:30 – 11:00 Andmete väärtustamine – ehk kuidas andmeid hallata ja kasutada? – Ott Velsberg (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium)
11:00 – 11:30 Kohvipaus
11:30 – 12:00 Euroopa Komisjoni ootused digitaalsele põllumajandusele, rõhuasetusega FaST tööriistal (Farm Sustainability Tool) – Isidro Campos-Rodriguez (Euroopa Komisjon, DG-AGRI)
12:00 – 12:30 Kuidas kaitsta farmerite õigusi digitaalses põllumajanduses? – Daniel Azevedo (Copa-Cogeca)
12:30 – 13:00 Digitaalsed tööriistad parema põllumajanduspoliitika teenistuses – Gwendolen DeBoe (OECD)
13:00 – 14:00 Lõuna
14:00 – 14:30 Tootjate ootustest põllumajanduse suurandmete süsteemile – Andres Oopkaup (Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda)
14:30 – 15:30 Põllumajanduse suurandmete programmi I etapi tulemite tutvustamine:
•Ülevaade loodavast põllumajanduse suurandmete süsteemist – Urmas Visse (Põllumajandusuuringute Keskus)
•Teenuste kirjeldus: kasud, osapoolte rollid, õiguslikud aspektid – Urmas Visse, Jaanus Põldmaa (Põllumajandusuuringute Keskus), Andres Lille, Martin Paukson (Tieto Estonia AS)
•Prototüübid kasutaja vaates eAgronomi näitel – Stenver Jerkku (E-Agronom OÜ)
•Cropio pakutavad lahendused live andmete pealt – Martin Paukson (Tieto Estonia AS)
15:30 – 16:30 Paneeldiskussioon: Missugused on riigi ülesanded ja missugused on erasektori ülesanded põllumajanduse suurandmete süsteemis? Kuidas leida tasakaalupunkt avaliku sektori huvide ja põllumajandustootjate huvide vahel? Kes on põllumajandustootmises tekkivate andmete omanik? Arutelu modereerib Toomas Kevvai.
Registreeru konverentsile
SIIN. Registreerimine on avatud kuni 27.06.2019.Lisainfo ja aruanded leiad
SIIT. Programmi interaktiivne aruandekeskkond on leitav
SIIT.
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.