HKScan Estonia juhi Anne Mere sõnul tabas ettevõtet läinud nädalal ootamatu ostupaanika.
- HKScani toodete lett oli veel eile päris tühi. Foto: Liis Treimann
Mere selgitas, et tavapärasest päevakogusest 100 tonnilt hüppas reedene tellimus 200 tonnile. Nii Rakvere kui ka Tabasalu üksused töötasid isegi möödunud pühapäeval.
Sel nädalal peaks müük siiski normaliseeruma, hindas Mere.
Erinevates müügikanalites on näha mahtude muutusi, rohkem suundub müük jaekaubandusse ja vähem Horeca (toitlustuse - toim) sektorisse, ütles Mere.
Mere täheldas, et kaupade eksport toimib. Tema sõnul võib praegu näha, et Euroopas on külmutatud lihatoodete nõudlus mõnevõrra tõusnud, muudes kaubaartiklites muudatusi pigem pole.
Eksport Aasiasse on aga mõnevõrra häiritud sellest, et merekonteineritest on puudus ja hinnad on seega lakke tõusnud. “Usutavasti hakkab olukord Hiinas koroonaviiruse taandudes normaliseeruma,” ütles Mere.
Valitsus saaks aidata
Mere ütles, et oma panuse saaks anda ka valitsus, kes võiks tema hinnangul aidata tagada rahvusvahelise kaubavahetuse ja taaskehtestatud riigipiiride tõrgeteta ületamisele. See on kiiresti rikneva toidukauba puhul väga oluline, lisas ta.
“Lisaks oleme toidutööstuste poolt teinud ettepanekud, et töötajate võimaliku haigestumise korral oleks keskse süsteemiga võimalik kaasata ajutist tööjõudu. Kindlasti on oluline ka toidu ohutuks tootmiseks vajalikud isikukaitse- ja desovahendite saadavus,” loetles Mere.
Seotud lood
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?