Hollandis tuvastati juulis 27 naaritsafarmi, kus loomad olid nakatunud COVID-19 viirusega. Surmav viirus leiti esmalt Põhja-Brabandi neljas naaritsafarmis aprilli lõpus ja mai alguses.
- Koroonaviirus lõpetab Hollandi naaritsakasvatuse. Foto: Pixabay
Valitsuse tehtud uuringud näitasid, et naaritsad võivad olla viiruse edasi kandnud farmide töötajatele ja loomadel võib haigus esineda ilma sümptomite ilmnemiseta.
Hollandi valitsus kaalus suvel karusnahatööstuse sulgemist ning kehtestas keelu, mis esialgse plaani kohaselt pidi jõustuma 1. jaanuaril 2024. Ametivõimud jätkasid naaritsate hukkamist nakatunud farmides ja töötasid välja kava, mille alusel farmid saaksid tegevuse varem lõpetada.
Hollandi põllumajandusminister Carola Schouteni ja tervisekaitseminister Hugo de Jonge kehtestasid kontrollimeetmed, sealhulgas kohustusliku läbivaatuse ja isiklike kaitsevahendite kasutamise farmi töötajatele ning külastuste keelu. Paika pandi ka haigete loomade tapmisprogramm; juuli keskpaigaks oli tapetud üle miljoni naaritsa.
28. augustil otsustas Hollandi valitsus sektori sulgeda märtsiks 2021, enne uue paaritushooaja algust. Holland on olnud Hiina, Taani ja Poola järel suuruselt neljas naaritsakasvataja maailmas. Praeguseks oli naarits ainuke karusloom, keda Hollandis veel seaduslikult kasvatada tohtis.
Seotud lood
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?