Viimastel aastatel on talirapsi külve järjest varasemal ajal tegema hakatud. Põhjus on selles, et keeruliste ilmastikutingimustega aastad on näidanud, et kui varem külvata siis raps kasvab talvitumiseks sobivasse kasvufaasi, kui külvid jäävad augusti teise poole ei pruugi taim piisavalt suureks kasvada. Milliseid taimekaitsetöid sügisel rapsipõllul teha, sellest kirjutab põllumeeste ühistu KEVILI taimekasvatusspetsialist Tiiu Annuk.

- 26. juulil 2023. aastal tehtud külv, ilma kasvureguleerimata taimed veinivad välja ning on talvele vähem vastupidavad, 22.08.23 Foto: Tiiu Annuk
Väga varajaste, juba juuli lõpus, samuti augusti esimeste päevade, külvide puhul võib sügisene kasvuperiood, sooja sügise korral, kujuneda üsna pikaks. Kõige eelnevaga tuleb arvestada ning alustada kasvureguleerimist juba varakult. Kasvureguleerimise eesmärk on vältida taimede ülekasvamist, suurendada juurekaela läbimõõtu (juurekaela läbimõõt üle 6-8 mm) ning suruda taime juurekael võimalikult maapinna lähedale. Lisaks soodustavad kasvuregulaatorid juurestiku arengut ning kuna nad on samaaegselt ka fungitsiidid ehk haiguste tõrjevahendid, hoiavad nad taimi erinevate sügisel nakatuvate haiguste eest. Ülekasvanud taim on haigustele enam vastuvõtlik ning oluliselt väheneb ka tema talve- ning külmakindlus. Seega õiges kasvufaasis, korralikult maadligi reguleeritud taim peab meie ebasoodsatele talvedele kindlasti paremini vastu, muidugi krõbeda külma eest pääsu ei pruugi olla.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Umbrohtude resistentsuse teemat hakkas
Bayer Baltimaades põhjalikumalt uurima aastal 2017 ning sellest alates on analüüsitud 146 proovi, millest 83 protsendil tuvastati resistentsus. Baltikumis on kõige teravam probleem Leedus, kus on resistentsus tuvastatud juba viiel umbrohul. Kasvamas on see mure Lätis ning Bayeri agronoomid Tõnu Kastepõld ja Madis Kaljura nendivad, et valvel tasub olla ka Eestis.