Eelmisel nädalal tulid välja värsked kestliku kala- ja mereanni juhendi Kalafoori uued hinnangud. Ulatusliku seire ja teadustöö toel koostatud ülevaate tulemused räägivad selgelt: suuremad ja aastaid ülepüütud kalaliigid on Läänemere vetest kadumas, näiteks angerjas ja tursk. Läänemere räime olukord on halvenemas ja endiselt on kehvas seisus Läänemere koha.
- Tindipüük Pärnu lahes. Foto: Andras Kralla
„Muutused Läänemeres ja mujal maailmameres mõjutab olulisel määral meie toidulauda. Ülepüük, muutuv kliima ja Läänemere ökosüsteem puudutab kõiki osapooli kalandussektoris. Kui pikalt majandusele olulist turska või räime enam pole, siis seda püüda ei saa,“ ütles Eestimaa Looduse Fondi mereprogrammi ja Kalafoori eestvedaja Joonas Plaan. „Samal ajal on vetes väikest kala, võõrliike, mida me pole harjunud sööma. Seega, soovitus nii tarbijatele, püüdjatele kui ka müüjatele on lihtne – jätaks kriitilistele kalapopulatsioonid puutumata ja anname Läänemerele aega taastumiseks,“ lisas Plaan.
Seotud lood
Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet tunnistas nõuetele vastavaks Saaremaale Tagalahe suudmeala lähedale Saaremere Kala forellikasvanduse rajamise keskkonna mõju hindamise (KMH) aruande.
Räime nõudlus on suurenenud ning hinnad tõusnud. Rannakalurid pelgavad aga, et pealtnäha parem elu libiseb uuel aastal käest.
EASi ja KredExi ühendasutuse tellitud analüüsi kohaselt on võimalik uusi tehnoloogiaid kasutusele võttes väärindada Läänemere kala vähemalt 2-3 korda rohkem.
Statistikaameti andmetel müüsid kalakasvatusettevõtted 2022. aastal kaubakala ja jõevähki 801 tonni 4,9 miljoni euro väärtuses. Toidukalamarja müüdi 2,7 tonni. Kasvatatud kala müügi kogused vähenesid kolmandat aastat järjest, toidukalamarja müük vähenes 2022. aastal eelneva aastaga võrreldes 8 korda.
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.