Juba jupp aega enne 2018. aastat, kui Äntu mõis uue omaniku sai, mõlkus selle tulevasel omanikul Lauri Bobrovskil mõtteis mahebroileri kasvatamise ja väärindamise idee.
Äntu Mõisa juht Lauri Bobrovski. Foto: Äntu Mõis OÜ
Elu läks aga nii, et kuus aastat tagasi sai soetatud Kikerikii brändina tuntud mahemunade tootmine, kolm aastat tagasi võeti esimesed mahebroileri tibud, mida töödeldi rendipinnal, ning alles 2024. aasta alguses avati Järvamaal Metsla külas uus lihatööstus koos kodulindudele mõeldud tapamajaga.
Väike-Maarja külje all asuv Äntu mõis on Eestimaa kanapidajatele olnud tuttav nimi ja koht juba veerandsada aastat. Sealsed kanad on alati olnud hinnas nende seas, kes soovivad 10-12 siblijat omale koju viia või ka suurema hulga teise ringi munejatega oma äri ajada.
Kolmapäevases Pealtnägija saates avaldatud kaadrid sellest, kui kohutavates tingimustes peetakse Eesti suurtes munatööstuses kanu, jahmatas vaatajaid ja ajas ilmselt paljudel munaisu ära. Äntu mõisas mahekanu pidav Lauri Bobrovski sõnul võiks praegust olukorda ära kasutada ja öelda, et ostke kõik mahemune, aga vajalik on vaadata laiemat pilti.
Praegu on näha, et poodides kipub müüma soodushind ja järgmine poolaasta näitab, mis meist saab, ütles mahemune ja -broileriliha tootva Äntu Mõis OÜ juht Lauri Bobrovski 24. novembril toimunud konverentsil "Põllumajanduse äriplaan 2023".
Kesk-Eestis Järva vallas Vahukülas asuv mahelihatoodete valmistamisega tegelev ja ulukite töötlemisteenust pakkuv lihatööstus Sirloin OÜ täiendas oma teenusevalikut Eestis ainulaadse jahimeestele mõeldud ajatatud töötlemisteenusega.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.