EEA ülevaate kohaselt saaks Euroopa merede olukorda oluliselt parandada, kuid selleks on vaja rakendada erinevaid tegevusi.
- Ülepüük, kaaspüük ja elupaikade degradeerumine on viinud Euroopa merede elurikkuse vähenemiseni. Foto: Andras Kralla
Euroopa mered on üldiselt halvas olukorras, mis ohustab kalanduse pikaajalist konkurentsivõimet ja jätkusuutlikkust. Ülepüük, kaaspüük ja elupaikade degradeerumine on viinud Euroopa merede elurikkuse vähenemiseni, mida süvendavad eutrofeerumine, reostus ja kliimamuutused.
Seotud lood
Eesti kalanduse kohalikud tegevusrühmad saavad taotleda Euroopa Merendus-, Kalandus- ja Vesiviljelusfondist (EMKVF) rahastust kogukonna juhitud kohalikuks arenguks. Selleks koostas iga tegevusrühm kohaliku arengu strateegia aastateks 2023–2029. Kõik strateegiad läbisid hindamise edukalt ning toetusi hakatakse maksma kuues tegevussuunas.
1. juulist tuleb Eestis kõik kutselise kalapüügiga seotud andmed esitada elektroonselt. Ranna- ja siseveepüügis tuleb selleks kasutada püügiandmete esitamise rakendust kaluritele (PERK), suurte kalalaevadega püügil merel elektroonilist raporteerimissüsteemi (ERS). Kalurid on PERKi koolitustele oodatud terve suve jooksul.
Perekond Vetevoolude kalatööstus M.V.Wool jõudis üle mitme aasta taas kasumisse. Omanik Meelis Vetevool paremaid aastaid kui mullu, väga ei mäletagi.
Statistikaameti andmetel müüsid vesiviljelusettevõtted (kala- ja vähikasvatused) 2023. aastal kaubakala ja jõevähki 918 tonni, 5,7 miljoni euro väärtuses. Tarbimiseks müüdi kalamarja peaaegu 10 tonni. Kasvatatud kala müügikogused suurenesid pärast kolmeaastast vähenemist, kalamarja müük kasvas võrreldes 2022. aastaga 3,5 korda.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.