Kuigi aasta algas toiduainetööstusele positiivsemalt, on planeeritavad maksutõusud viinud igasuguse optimismi, kirjutab Toiduliidu juht Sirje Potisepp.
- Toiduliidu juht Sirje Potisepp sõnab, et Eesti toiduainetööstus on tublisti üle elanud neli kriisiaastat ning jätkuvalt on tublisti tegutsemas, nüüd on ka riigi kord tubli olla. Foto: Raul Mee
Eesti töötleva tööstuse põhiprobleemideks lisaks jätkuvalt kõrgetele sisendite ja energiahindadele on tootmismahtude ja ekspordimahtude langus ning kulude, eriti tööjõukulude, kõrge tase, mille kaudu kannatab ka meie konkurentsivõime. Inflatsiooni kasvu saime justkui pidama, kuid uued nii juba kokkulepitud, aga ka planeerimisfaasis olevad maksud võtavad taas kerkima hakanud optimismi tuleviku suhtes maha. Nii tarbijatel kui ka tootjatel.
Seotud lood
1. novembril kogunesid toidutootjad Estonia kontsertsaali, et maha pidada meeleolukas juubelipidu – Eesti Toiduainetööstuse Liit tähistas oma 30. tegutsemisaastat.
Üks tootja on tabavalt öelnud, et kollane hinnasilt on nüüd kõige parem turundus, ja see paraku kehtib tänaseni, kirjutab Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepp.
Kuigi pankade majandusanalüüsid näitavad toiduainete hinnalangust, siis toiduainetööstuste juhid pikka hinnalangust ennustada ei julge. Ebakindlust on turul liiga palju, leiavad tööstusjuhid.
Värskelt sõlmitud koalitsioonileping vajab veel sügavamat analüüsi ning loodetavasti saab toiduainesektor lähiajal võimaluse uue valitsuse liikmetega ka kohtuda, et üheskoos olukord üle vaadata, kuid tootjate esmased reaktsioonid on ettevaatlikud. Küsimusi on jätkuvalt rohkem kui vastuseid, rõhutab Toiduliidu juht Sirje Potisepp.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?