Maaelu arengukava 2007-2013 (MAK) raames on
kahe ja poole aastaga nii ettevõtjatele, külaseltsidele kui kohaliku elu
edendajatele makstud 1,9 miljardit krooni, millest ligi pool maksti välja tänavu
esimese nelja kuuga.
Suurim huvi toetuste vastu oli mikropõllumajanduses.
Kokku on MAKi raames esitatud üle 11 700 taotluse, millest suur osa on ka positiivse vastuse saanud. Kõige suurem on huvi olnud investeeringutoetuste vastu, mis on suunatud mikropõllumajandusettevõtete arendamisse – selles valdkonnas on vastu võetud 1466 taotlust ehk enam kui kümnendik kõigist taotlustest, teatas põllumajandusministeerium oma pressiteates.
Mikropõllumajanduse toetamine on osa põllumajandusettevõtete moderniseerimiseks mõeldud meetmete paketist, mida on 2007. aastast kuni tänavu aprilli lõpuni toetatud ligi 697 miljoni krooniga.
Põllumajandusministeeriumi asekantsleri Toomas Kevvai sõnul võib täna öelda, et programm on praktiliselt täies ulatuses rakendunud ning ohtu rahade mittekasutamise osas pole. Kevvai hinnangul on rõõmustav ka see, et juba välja makstud toetusi on tulnud tingimuste täitmata jätmise või mõne muu põhjuse pärast tagasi nõuda vaid üksikutel juhtudel.
Kokku on kahe ja poole aastaga taotlejatelt tagasi küsitud ja osaliselt juba ka saadud 3,85 miljonit krooni. ”Kahjuks peab aga nentima, et teatud määral on tõusnud trend toetuste mittesihipärasel eesmärgil taotlemisel,” lausu ta. ”Selliste taotluste välistamisel on PRIA teinud ja tegemas tõsist tööd.”
Täna on põllumajandus registrite ja informatsiooni ametis (PRIA), kes toetuste taotlusi menetleb ning raha välja maksab, menetluses üle 2000 taotluse, mille loodetav kogumaht on 1,2 miljardit krooni. Tänavu teisel poolaastal plaanitakse MAKi toetuste raames välja maksta üle 812 miljoni krooni.
Eesti maaelu arengukava 2007-2013 on suunatud Eesti põllumajanduse ja metsanduse konkurentsivõime tõstmisele, keskkonna ja paikkonna parandamisele, maapiirkondade elukvaliteedi ja maamajanduse mitmekesistamisele, võttes arvesse Eesti maaelu omanäolisust.
MAKi raames toetatakse ettevõtjaid ja toetuse võimalikke saajaid 20 meetme alt, millest 16 on tänaseks juba käivitunud.
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.