Regionaal- ja Põllumajandusministeerium saatis kooskõlastusringile seaduseelnõu, millega keelata munakanade puurides pidamine alates 2035. aastast. 2026. aastast alates keelatakse uute puurikanalate rajamine.
Ühiskonna ootus on, et munakanadele oleks puurispidamisel tagatud senisest kõrgem heaolu. „Meie eesmärk on tagada, et toidutootmine oleks kestlik. Selle üks eeldusi on parandada loomade heaolu,“ ütles regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman.
Tarbija ei ole veel valmis vabapidamisel kanade munade eest nii palju maksma, kui see vajalik oleks, rääkis Äripäeva Põlvamaa TOPi võitja, Eesti Muna OÜ tegevjuht Ats Albert.
Munakanade puuris pidamine on vähenemas, kuid kiiret üleminekut, näiteks õrrekanadele, takistab tootjate majanduslik seis, rääkis munatootja DAVA Foods Estonia AS juhatuse liige Allan Tohver konverentsil Põllumajanduse Äriplaan 2024.
Regionaal- ja Põllumajandusministeerium on seisukohal keelata Eestis munakanade puurides pidamine alates 2035. aastast. Samuti on ministeeriumi ettepanek, et alates 2026. aastast ei tohi sisustada uusi munakanade pidamisruume või -kohti rikastatud puuridega.
Viimastel aastatel on Eesti ühiskonnas suure tähelepanu all olnud kanade puurispidamise lõpetamise temaatika, millega seoses tegi Riigikogu maaelukomisjon Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile ettepaneku süvitsi uurida kanade puurivabale pidamisele ülemineku mõjusid.
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.