Tänavust TOP100 edetabelit iseloomustab toiduainetööstuste esile kerkimine. Sektori kiire kasv seljatas isegi ehituse, mis muidu kaubanduse kõrval populaarsemaid valdkondi.
Tänavusest käibelt 500 suurema firma seast leiab 30 toidutööstuses tegelevat ettevõtet ehk viie võrra mullusst enam, kelle koondkäive kasvas aastaga ligi 40% võrra 1,4 mld euroni. Valdkonna ettevõtjate sõnul paistab toiduainetööstus teistest edukam innovatsiooni ja investeeringute tõttu. Järgmise aasta märksõnad on hinnasurve ja konkurents.
Toiduainetööstuse lipulaev oli eelmisel aastal Eesti üks suuremaid kohalikke piimatööstusettevõtteid Valio Eesti AS, mis kerkis TOP100s 38. kohale ehk tõusis 125 kohta. Ettevõtte käive tõusis eelmisel aastal kaheksandiku võrra 62 miljoni euroni. Ettevõtte tegevjuhi Maido Solovjovi sõnul on toiduainetööstus püsiva nõudlusega sektor, sest inimeste arvukus aina kasvab ning raha toidule kulutatakse järjest enam. Valio kasvas toodete, paigas protsesside ja heal tasemel tehnoloogiate toel. "Edu on alati komplekt mitmete asjade heast koostoimimisest," sõnas ta. Kasvu näitab Valio müük ka tänavu.
Mis toidutööstuseid soosib ja mille arvelt nad kasvavad ning kuidas rohkem müüa, loe pikemalt tänasest Äripäeva paberlehest.
Seotud lood
Äripäev avaldas täna Eesti edukamate ettevõtete pingerea ehk TOP100.
Kas peagi koidab taas aeg 1930ndatest, mil Eesti võil oli üleilmne kuulsus, või 1970ndatest, kui Eesti piimapulbrit tunti kõikjal Nõukogude Liidus?
Valio Balticu ettevõtete Valio Eesti AS ning Võru Juust AS tegevuse tulemusena jõudis grupi konsolideeritud käive 2012. aastal 85,4 miljoni euro tasemele, Valio Baltic lõpetas majandusaasta 3,8 miljoni euro suuruse kasumiga.
Valio Eesti jõudis oma tänasele positsioonile eelkõige tänu oma meeskonna pidevale ühisele tööle ja jõupingutustele.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?