Täna, 24. jaanuaril diagnoositi Leedus metssigadel sigade Aafrika katk. Haigus on diagnoositud Alytuse maakonnas Valgevene piiri läheduses.
Sigade Aafrika katk on väga nakkav sigade haigus, mille kulg võib olla üliäge ning mida iseloomustab kõrge palavik, täielik isutus, verevalumid nahal ja siseorganites ning surm 7 – 10 päeva jooksul pärast haigustunnuste ilmnemist. Suremus võib küündida 100%-ni.
Haigus on kiire levikuga ja tekitab suurt majanduslikku kahju. Kõik haiged ja haiguskahtlusega seakarjad hävitatakse.
Et vältida haiguse leviku riski Eestisse, tuletab Veterinaar- ja Toiduamet loomapidajatele ja elusloomade vedajatele meelde, et rangelt oleksid täidetud bioohutusmeetmed.
Täiendava loomatauditõrje meetmena on Veterinaar- ja Toiduamet kehtestanud bioohutusmeetmed vähendamaks haiguse leviku riski Leedust Eestisse - loomafarmi territooriumile võib Leedust saabunud elusloomade vedamiseks ettenähtud transpordivahend siseneda alles:
peale 48 tunnist ooteaega alates Eesti piiri ületamisest peale transpordivahendi täiendavat desinfitseerimist Eestis.
Nende meetmete täitmine peab olema dokumentaalselt tõestatud.
Transpordivahendite desinfektsiooniks sobivad kloori sisaldavad desovahendid nagu 5%-line kloramiinilahus, naatriumhüpokloritilahus, kloorlubi ja Virkon S lahjenduses 1:200.
Loomasööda sissevedu Leedu Vabariigi Alytuse maakonnast on samuti keelatud.
Seotud lood
Eesti seakasvatajad pelgavad surmava Aafrika katku levimist Leedust Eestisse, mis tooks kaasa vajaduse kõik farmi loomad hukata.
Riigikogu keskkonnakomisjoni liikmed Karel Rüütli, Rein Randver ja Rainer Vakra ning maaelukomisjoni esimees Kalvi Kõva kutsuvad valitsust üles astuma tõsiseid samme selleks, et Aafrika seakatk ei leviks Eestisse.
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.