Rahandusminister Jürgen Ligi plaan kärpida maaelu arendamiseks lubatud toetusi seab ohtu kogu toidusektori järgmise seitsme aasta konkurentsivõimekuse, ütles toiduainetööstuse liidu juhataja Sirje Potisepp.
"Mõistan, et segaduse toetuse suuruse üle on tinginud Euroopa nõukogu detsembris jõustunud otsus, mis võimaldab riikidel vähendada omaosaluse nõuet 25%-lt 15%ni. Aga Euroopa Liidult saadav summa enam ei muutu, mis tähendab, et rahandusministri viidatav "ülejääk" on tegelikult toidutööstuse "puudujääk"," selgitas ta.
Esialgse rahastamiskava järgi oli toidutööstuse investeeringuteks planeeritud 75 miljonit eurot kogu arengukava mahust.
Potisepa sõnul ei tohi me panna ettevõtteid olukorda, kus Eesti tööstuste areng jääb maha teiste riikide töötlejatest ning seab ohtu meie firmade konkurentsivõime nii sise- kui ka rahvusvahelistel turgudel.
"Meie turg on avatud maailma töötlejatele. Samas peame eksporditurgudel konkureerima võrdselt riikidega, kus panustatakse tööstuste konkurentsivõime tõstmiseks oluliselt rohkem kui Eesti 15%-line omafinantseering," selgitas ta.
Erialaliidu andmeil planeerib Läti riigipoolseks finantseerimismääraks 32%, vanemad ELi riigid pea 50%. "Praeguses olukorras, kus Euroopa Liidu summa on juba kinnitatud, on Eesti-poolse toe vähendamine tootjate ja tööstuste petmine. Seega toetame põllumajandusministeeriumi kava finantseerida maaelu arengukava 25%se omaosalusega," kinnitas Potisepp.
Eesti Toiduainetööstuse Liit on toidutööstuste katusorganisatsioon, kelle liikmeteks on ettevõtted, kes annavad üle 85% kogu toidusektori käibest, ligikaudu 10% riigi ekspordist ning 85% kogu toidusektori käibemaksust.
Seotud lood
Eesti Aiandusliit ei nõustu Rahandusministeeriumi otsusega mitte koostõlastada Maaelu Arengukava ja soovi vähendada Eesti riigi omaosalust 25-t protsendilt 15-le.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) lükkab kategooriliselt tagasi rahandusministeeriumi ettepanekud maaelu arengukava 2014-2020 eelarve vähendamiseks riigipoolse kaasfinantseerimise kärpimise kaudu.
Eesti Väike-ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) saatis pöördumise Vabariigi Valitsusele, milles seisame kategooriliselt vastu Rahandusministeeriumi plaanile vähendada Maaelu Arengukava (MAK) 2014-2020 riigipoolset rahastamist 25%-lt 15%-le.
Ootamatusena tabas põllumehi teade, et rahandusministeerium keeldub maaelu arengukava (MAK) kooskõlastamast.
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.