• 31.03.14, 11:40
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Sigade aafrika katku tõrjeks saadi 3,5 mln eurot

Möödunud nädalal otsustas ELi toiduahela ja loomatervise ekspertgrupp anda Eestile, Lätile, Leedule ja Poolale sigade aafrika katkuga võitlemiseks rahalist abi summas 3,5 mln eurot. Toetust saab kasutada haiguse seireks, bioohutuse tagamiseks, sundtapmise kompenseerimiseks ning sealautade tühjendamiseks ja sulgemiseks.
Kokku on alates jaanuari lõpust Leedus ja Poolas Valgevene piiri lähedal metssigadel kindlaks tehtud neli haigusjuhtu. Kõik need on seotud sigade aafrika katku pikaajalise levikuga Venemaa lääneosas.
Uute reeglite kohaselt jaotuvad riskipiirkonnad ja neis rakendatavad piirangud alljärgnevalt:
1) kõrge risk, haigus kodusigadel ja metssigadel endeemiline - Sardiinia(Itaalia) - piirangud väga ranged;
2) värskeltmärgistatud nakkusalad Leedus ja Poolas Valgevene piiri lähedal, kus haigus on levinud metssigadel - piirangud üldised nii elussigadele, spermale kui sealihale;
3) puhvertsoonid Leedus ja Poolas, mis külgnevad märgitud aladega ning kuhu haiguse levikut püütakse ära hoida - kergemad piirangud elussigadele.
Kõnealuseid kontrollimeetmeid rakendatakse kuni 31. detsembrini 2017.
Mis on mis - s igade aafrika katk
Väga nakkav haigus, mille kulg võib olla üliäge ning mida iseloomustab kõrge palavik sigadel, täielik isutus, verevalumid nahal ja siseorganites ning surm 7 – 10 päeva jooksul pärast haigustunnuste ilmnemist. Suremus võib küündida 100%-ni.
Haigus on kiire levikuga nii mets- kui kodusigade hulgas ja tekitab suurt majanduslikku kahju. Kõik haiged ja haiguskahtlusega seakarjad hävitatakse.
Tõrjeabinõud
Et vältida haiguse leviku riski Eestisse, tuletab Veterinaar- ja Toiduamet loomapidajatele ja elusloomade vedajatele meelde, et äärmiselt oluline on bioohutusmeetmete range järgimine ja täitmine.
Täiendava loomatauditõrje meetmena on kehtestatud järgmised bioohutusmeetmed, et vähendada haiguse leviku riski Eestisse:
Loomafarmi territooriumile võib Leedust ja Poolast saabunud elusloomade veok siseneda alles:
- pärast 48 tunnist ooteaega alates Eesti piiri ületamisest ning
- pärast transpordivahendi täiendavat desinfitseerimist Eestis.
Nende meetmete täitmine peab olema dokumentaalselt tõestatud.

Seotud lood

Uudised
  • 30.07.14, 03:21
Scandagra Eesti ennetavad tegevused seoses sigade aafrika katku levikuga
Olles suurim söödatootja Eestis suhtub Scandagra Eesti AS väga tõsiselt katku leviku tõkestamisse
Uudised
  • 31.07.14, 11:14
Baltimaade põllumajandusministrid  otsisd lahendusi seakatku vastu
Otsustati töötada välja kolme riigi ühine tegevuskava taudi tõkestamiseks ja taotleda Euroopa Komisjonilt sigade hukkamisega seotud kulude täielikku kompenseerimist.
Uudised
  • 16.07.14, 10:15
Mis haigus on sigade Aafrika katk?
Sel aastal on sigade Aafrika katku puhanguid korduvalt diagnoositud Venemaal ja Valgevenes ning Poola ja Leedu Valgevenega külgnevates piirkondades.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 15:47
Corteva Agriscience Inatreq™ Active on Eestis turule lubatud
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele