Sigade Aafrika katk diagnoositi selle aasta jaanuaris metssigadel Leedu ja Poola territooriumitel. Hiljem pole uusi haiguspuhanguid avastatud.
Seoses eeltooduga ei rakendu enam elusloomade veokitele 48 tunnine ooteaeg alates Eesti Vabariigi territooriumile jõudmisest kuni farmi territooriumile sisenemiseni.
Endiselt jäävad kehtima nõuded, et loomafarmi territooriumile võib Leedust ja Poolast saabunud elusloomade veok siseneda alles:
• peale transpordivahendi täiendavat desinfitseerimist Eestis (desinfitseerimiseks sobivad kloori sisaldavad desovahendid nagu 5%-line kloramiinlahus, naatriumhüpokloritilahus, kloorlubi, Halamid ja Virkon S lahjenduses 1:200);
• nende meetmete täitmine peab olema dokumentaalselt tõestatud.
Kehtima jääb ka sigade kuumtöötlemata sööda sisseveo keeld Eesti Vabariiki
käskkirjas nimetatud Leedu ja Poola piirkondadest.
Kehtivad täiendavad loomatauditõrje meetmed (välja arvatud alates 23ndast aprillist eelkirjeldatud 48 tunnine ooteaeg) on kehtestatud Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori
käskkirjaga.
Et vältida haiguse leviku riski Eestisse, tuletab Veterinaar- ja Toiduamet loomapidajatele ja elusloomade vedajatele meelde, et rangelt oleksid täidetud
bioohutusmeetmed.
Loe lisaks sigade Aafrika katki kohta
SIIT.
Seotud lood
Seoses sigade Aafrika katku levikuga Lätis keelustas veterinaar- ja toiduamet täna Eesti lõuna- ja idapiirist 10-kilomeetri laiusele alale jäävate valdade territooriumil kodusigade ja farmis peetavate metssigade välistingimustes pidamise.
Olles suurim söödatootja Eestis suhtub Scandagra Eesti AS väga tõsiselt katku leviku tõkestamisse
Otsustati töötada välja kolme riigi ühine tegevuskava taudi tõkestamiseks ja taotleda Euroopa Komisjonilt sigade hukkamisega seotud kulude täielikku kompenseerimist.
Sel aastal on sigade Aafrika katku puhanguid korduvalt diagnoositud Venemaal ja Valgevenes ning Poola ja Leedu Valgevenega külgnevates piirkondades.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.