Haigus on diagnoositud kolmel metsseal ja ka kolmel koduseal Valgevenega piirnevatel aladel.
Sigade Aafrika katk on väga nakkav sigade haigus, mille kulg võib olla üliäge ning mida iseloomustab kõrge palavik, täielik isutus, verevalumid nahal ja siseorganites ning surm 7 – 10 päeva jooksul pärast haigustunnuste ilmnemist. Suremus võib küündida 100%-ni.
Haigus on kiire levikuga ja tekitab suurt majanduslikku kahju. Kõik haiged ja haiguskahtlusega seakarjad hävitatakse.
Sel aastal on sigade Aafrika katku puhanguid korduvalt diagnoositud Venemaal ja Valgevenes ning juba ka Poola ja Leedu Valgevenega külgnevates piirkondades. Vähendamaks üliohtliku taudi võimaliku leviku riski Eestisse on Veterinaar- ja Toiduamet kehtestanud täiendavalt järgmised bioohutusmeetmed:
Seafarmi territooriumile võib Venemaalt, Valgevenest, Lätist, Leedust ja Poolast saabunud elussigade vedamiseks kasutatav veok siseneda alles:
peale 48 tunnist ooteaega alates Eesti piiri ületamisest ningpeale transpordivahendi täiendavat desinfitseerimist Eestis (desinfitseerimiseks sobivad kloori sisaldavad desovahendid nagu 5%-line kloramiinlahus, naatriumhüpokloritilahus, kloorlubi, Halamid ja Virkon S lahjenduses 1:200)ülalnimetatud meetmete täitmine peab olema dokumentaalselt tõestatud
Keelatud on sigade kuumtöötlemata sööda sissevedu Eestisse Venemaa ja Valgevene, Läti, Leedu ja Poola piirkondadest, kus on diagnoositud sigade klassikaline katk või sigade Aafrika katk või on kehtestatud nendega seotud piirangud. Täpsema loetelu nendest piirkondadest leiab sigade Aafrika katkuga seoses kehtestatud
täiendavate loomatauditõrje meetmete punktist 2.
Veterinaar- ja Toiduamet tuletab nii loomapidajatele ja elusloomade vedajatele meelde, et üliohtliku taudi leviku tõkestamisel on äärmiselt oluline kõikide bioohutusmeetmete range järgimine ja täitmine.
Seotud lood
Veterinaar- ja Toiduamet kontrollib ennetava meetmena kõiki seafarme, et välistada sigade Aafrika katku levimine Eestisse. Kontrolli käigus registreeritakse peetavate sigade arv, kontrollitakse bioohutusmeetmete rakendamist ning loomade välitingimustes pidamise keelust kinnipidamist.
Seoses sigade Aafrika katku levikuga Lätis keelustas veterinaar- ja toiduamet täna Eesti lõuna- ja idapiirist 10-kilomeetri laiusele alale jäävate valdade territooriumil kodusigade ja farmis peetavate metssigade välistingimustes pidamise.
Metssea leiukohast 8 km raadiusesse jäävatele seafarmidele on pandud täiendavad kitsendused.
Põllumajandusminister Ivari Padar kohtub täna kell 14.00 põllumajandusministeeriumis seakasvatussektoriga seotud ettevõtjate ja jahiorganisatsioonide esindajatega, et arutleda edasiste meetmete üle sigade Aafrika katku vältimiseks.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.