ELi põllumajandusministrid arutasid eilsel kohtumisel piima kvoodiületustasu leevendamist viimasel kvootide kehtimise aastal. Vajalikku häälteenamust kahjuks ei saavutatud.
„Kahjuks ei õnnestunud liikmesriikide vahel kokkulepet saavutada, kuigi Eestiga ühes paadis olid näiteks nii Saksamaa, Austria, Holland kui Poola,“ ütles põllumajandusminister Ivari Padar. „Pikas plaanis on ühekordne kvoodiületustasu parem variant kui kvootide jätkumine, mis on olnud osade liikmesriikide suur soov ja piiraks oluliselt Eesti piimatootmist.“
Põllumajandusministri sõnul on Eesti piimasektor tugev ja tootmist piirama ei hakata. „Eesti piimatootmine on praegu tugevatel jalgadel ja loodetavasti saame ka ühekordse kvoodiületustasuga hakkama. Kuigi tasude leevendamine olnuks Eesti piimasektorile oluline, siis usun, et meie tootjad on tootmisi planeerides võimaliku kvoodi ületamisega arvestanud,“ sõnas Padar.
Kvoodiületustasu suurus 100 kg piima kohta on 27,83 eurot. Perioodiks 2014/2015 on Eestile määratud piimakvoodi suurus ligi 693 mln kilogrammi. Eelmisel, 2013/2014 kvoodiaastal oli piima korrigeeritud tarnekvoodi täituvus 99,41%. Senise piimatoodangu kasvu põhjal võib Eestis oodata kuni 6-protsendilist piimakvoodi ületamist. Piimakvoodid kaovad 2015. aasta aprillist.
Seotud lood
Ministeerium on teinud Brüsselis lobitööd, et viimasel kvoodiaastal kvoodiületuse eest trahve ei küsitaks.
11 liikmesriigi tootjad pole nõus "piimatrahviga" ja paluvad rakendada täiendavaid meetmeid, et tagada viimasel aastal enne piimakvootide kaotamist sujuv üleminek tootmise mahuliste piiranguteta süsteemile.
Piimaliit saatis riigikogule pöördumise, milles tehakse ettepanek maksta piimatootjatele piimahinna langusest tingitud kahju kompenseerimiseks 5 senti iga kvoodipiima kilogrammi kohta.
Viimasel piimakvoodi aastal Eesti tootjaid ületootmise eest ähvardav trahv ettevõtete arengut seisma ei pane.Samas ootavad piimatootjad tõhusat tööd trahvimise välistamiseks, kirjutab Kehtna Mõisa OÜ juhatuse esimees Märt Riisenberg.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.