Seoses kahtlusega, et Leedu Vabariigi territooriumil on sigade Aafrika katk levinud aladele, kus puudusid varem kehtestatud kaitsemeetmed sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks, on ettevaatusabinõuna alates 24.07.14 keelatud Leedu päritolu sealiha ja seda sisaldavate toodete sissevedu Eestisse.
Erandina on lubatud Eestisse tuua tooteid, mis on toodetud ja töödeldud vastavalt põllumajandusministri 13. mai 2005. a määrusele nr 55 „Loomsete saaduste ja nende käitlemise, sealhulgas nendega kauplemise, veterinaarnõuded“. Lubatud töötlemismeetodid on loetletud eelnimetatud määruse lisas 3. Toote nõuetekohasus peab olema tõendatud.
Kehtestatud piirang on ajutine ning lõpetatakse kohe, kui loomataudi uute puhangute kahtlus on ümberlükatud või selle levik tõkestatud.
Seoses sigade Aafrika katku diagnoosimisega Leedu Vabariigi Ignalina maakonnas, on alates 28. juulist 2014 kehtetu Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori käskkiri, mis keelas Leedu päritolu sealiha ja seda sisaldavate toodete sisseveo Eestisse, sest Euroopa Komisjon võttis vastu rakendusotsuse nr 2014/502/EL. Nimetatud rakendusotsus kehtestab piirangud Leedu Vabariigis nakkusohtlikust piirkonnast pärinevatele elussigadele ja sealihale.
Seotud lood
Olles suurim söödatootja Eestis suhtub Scandagra Eesti AS väga tõsiselt katku leviku tõkestamisse
Otsustati töötada välja kolme riigi ühine tegevuskava taudi tõkestamiseks ja taotleda Euroopa Komisjonilt sigade hukkamisega seotud kulude täielikku kompenseerimist.
Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) ootab küsimusi ja infot sigade Aafrika katku kahtlusega loomadest vihjetelefonil 605 4750. Kõik automaatvastajale tulnud teated ja küsimused salvestatakse, registreeritakse ning vajadusel neile vastatakse. Samuti saab esitada küsimusi kodulehel asuva veebivormi kaudu.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.