Venemaa president Vladimir Putin andis eile õhtul välja ukaasi, milles loetleb põllumajandustooted, mida enam ei tohi Venemaale importida. Kadarbiku talu ühe omaniku ja juhi Veiko Paki sõnul toob see kaasa hinnalanguse.
„Meie firma ei vii Venemaale midagi. Meil on Läti, Leedu ja Soome ja sinna me ei vii ka tooret, vaid teeme ikka rohkem mahladega eksporti. Kuid toormeturgu mõjutab Venemaa keeld kindlasti,“ rääkis Kadarbiku talu juht Veiko Pak.
Ta lisas, et kuna nad tooret kasvatavad ise ka, siis jälgivad hetkel hindadega toimuvat teraselt. „Hindadele tuleb surve kindlasti. Hinnasurvet on tegelikult tunda juba praegu. Juulis kukkusid nende köögiviljade hinnad, millega meie tegeleme ja mille hinnad meid puudutavad, kuni kolm korda,“ rääkis Pak.
Kindlasti mõjutab Venemaa keeld laohooaega ja edaspidi ka toorme hindu, kuid üldiselt on köögiviljandus Paki sõnul reguleerimata turg. Kui kasvab vähe, siis on hinnad üleval ja kui kasvab palju, siis on hinnad all. Paki sõnul mõjutavad sanktsioonid enim lihaturgu.
„Kindlasti kannatab Poola kõvasti, nemad on palju Venemaale kaupu viinud. Meie pole kunagi jõudnud nii palju köögivilja toota, et seda Venemaa poole vedada. Eestist on köögiviljavedu sinna pigem juhuslik. Täna ma ei usu, et Eestis on ühtegi suurtootjat, kes on vaid sellele turule orienteeritud, see on kogu aeg ju nii tuule käes turg olnud, et sellega pole mõtet oma plaane siduda,“ rääkis Pak.c
Seotud lood
Eesti Toiduliidu liikmed kutsuvad viimase nädala jooksul kujunenud olukorra valguses tarbijaid üles ostma kauplustest eestimaist toidukaupa. Toiduliidu juhataja Sirje Potiseppa sõnul tagab just see toidutööstustele ja tooraine tootjatele kindluse, et toidusektor pääseb halvimast.
Põllumajandusminister Ivari Padar kutsus järgmiseks teisipäevaks, 12. augustiks kokku erakorralise nõupidamise toiduainetööstuste, põllumeeste ja kalurite esindajatega, et arutada kujunenud olukorda seoses Venemaa kehtestatud sanktsioonidega.
Vene president Vladimir Putin andis välja ukaasi, milles loetleb põllumajandustooted, mida enam ei tohi Venemaale importida. Atria Eesti juhi Olle Hormi sõnul on see löök eelkõige suurtele eksportijatele nagu Taani, Holland, Saksamaa ja Hispaania.
Piimakarjakasvataja Jaanus Marrandi sõnul mõjutab Venemaa impordikeeld kogu piimaturgu ja ka nende ettevõtet.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.