Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Millised on toorpiima riskid?
Euroopa Toiduohutusameti EFSA teaduslik hinnang kinnitab, et toorpiimas võib sisalduda kahjulikke baktereid. Võimalike terviseriskide vältimiseks tuleb teadlaste hinnangul toorpiima enne tarbimist kuumtöödelda.
Imikutel, lastel, rasedatel, eakatel ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel on kõrgem risk haigestuda toorpiima joomisel.
Heade hügieenitavade rakendamine farmis aitab toorpiima saastumist oluliselt vähendada, samuti on tähtis külmaahela säilitamine toorpiimas sisalduvate bakterite kasvu peatamiseks või aeglustamiseks.
EL liikmesriikide andmetele tuginedes põhjustas toorpiim aastatel 2007-2013 Euroopa Liidus kokku 27 haiguspuhangut. Enamik nendest (21) oli põhjustatud kampülobakterist, 1 salmonella ja 2 kolibakterist, avastatud on ka 3 puukentsefaliidi viirusest põhjustatud haiguspuhangut. Suurem osa neist olid põhjustatud lehmapiima tarbimisest, mõned ka kitsepiima tarbimisest.
Käisime uurimas Valio Eesti ASi Laeva Meiereis, kas piim võib sisaldada antibiootikume ja kas need võivad olla inimesele ohtlikud ning mis saab mittesobivast toorpiimast.
Kehtna Mõis OÜ farmides toimus algklasside õpilastele suunatud teabe- ja maaelu tutvustav üritus Karjalaskepäev, mille motoks on "Piim ei tule poest!".