• 06.02.15, 15:51
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Riigi abi piimasektorile aitaks vältida töökohtade kadumist ja piimafarmide pankrotte

Põllumajandusministeerium on teinud valitsusele ettepaneku toetada juba pool aastat sügavas kriisis vaevlevaid piimatootjaid 2,8 miljoni euroga.
Piimatootjad on peale Venemaa impordikeelu kehtestamist teeninud igas kuus üle nelja miljoni euro kahjumit, seega kokku juba ligi 25 miljonit eurot. See on tekitanud olukorra, kus paljud talud ja ettevõtted kaaluvad tootmise lõpetamist. Eelmise aasta teisel poolel vähenes piimalehmade arv 4000 pea võrra.
Meie poolt aasta alguses tootjate hulgas korraldatud küsitlus näitas, et vastanutest 25 loomapidajat on tootmist lõpetamas, mis tähendab, et tapamajja võidakse saata veel ligi 4000 lehma ütles EPK juhatuse esimees Kalev Kreegipuu.
Olukorda aitab leevendada Euroopa Komisjoni otsus eraldada Eesti piimatootjatele kriisiabi 6,9 miljonit eurot ning abi saanud riikidele on antud ka luba siseriikliku toetuse  maksmiseks sama suures summas. Juhul, kui Eesti valitsus otsustab lisada ELi kriisiabile omalt poolt kasvõi 2,8 miljonit eurot, on see oluliseks täiendavaks abiks ning näitab Euroopale ka meie riigi poolset soovi aidata tootjatel kriisist üle saada.
Kulutatud summa tuleb tulevikus kindlasti riigieelarvesse tagasi säiluvate töökohtade ja laekuvate maksude kaudu ning on oluline ka regionaalpoliitilisest seisukohast.  Meie prognoosid näitavad, et ilma Euroopa kriisifondi ja Eesti riigi poolse abita jääks seoses karjade likvideerimisega lähikuudel tööta kuni 400 inimest.
Sarnast toetust on maksnud ka mitmed meie naabrid sh. Läti ja Leedu.
Euroopa Liidu ja Eesti abi kokku kataks juba tekkinud kogukahjumist umbes 40%. Loodame valitsuse abile ka Euroopa kriisiabi fondist täiendava toetuse saamiseks.
Loomulikult on aga meie suurim ootus, et turuolukord normaliseerub ning piimatootjad ei peaks lootma erakorralisele abile või mõtlema tootmise lõpetamisele.
Lisainfo: EPK, Kalev Kreegipuu, tel. 51 26 185.
 
 

Seotud lood

Uudised
  • 06.02.15, 11:08
Kuidas selgub piimatootmise tulusus?
Hiljuti teatas Soome Põllumajanduse ja Tehnoloogia Uuringute Instituut (MTT), et nende andmeil oli 2012. aastal Euroopa Liidu tulusaim piimatootmine just Eestis. Selleks, et aru saada, kas Eesti piimatootjad on ka tegelikult tasuvuse poolest ELi eesrinnas, tuleks lähemalt vaadata, kuidas sellise tulemuseni jõuti, kirjutab Maablogis Marju Aamisepp Maamajanduse Infokeskusest.
Uudised
  • 04.02.15, 10:39
Padar küsib valitsuselt lisaraha piimatootjatele
Põllumajandusministeerium taotleb Vabariigi Valitsuse reservist piimatootjatele täiendava siseriikliku erakorralise abi andmiseks rahalisi vahendeid 2 800 000 euro ulatuses.
Uudised
  • 06.02.15, 13:17
Ülo Kivine: Saaremaa piimatööstus on mulle suur väljakutse
Märts toob muutused Tere ASi juhtkonnas. Üks ettevõtte juhtidest, Ülo Kivine, siirdub juhtima Saaremaa Piimatööstust.
Uudised
  • 06.02.15, 11:59
Karel Kuningas: Et hea kriis ei läheks raisku
Headel aegadel tehakse paljud suurtest otsustest ja kriisi ajal tehakse enamik õigetest otsustest. Loomakasvatuse nõustajana on Kuningas neid vahetult kogenud.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 15:47
Corteva Agriscience Inatreq™ Active on Eestis turule lubatud
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele