Sigade väljaspidamine on taudi ohu tõttu keelatud
Sigade katku ohu korral on üks peamisi ennetavaid bioohutusmeetmeid sigade pidamine suletud ruumis. See aitab ära hoida kokkupuuteid saastunud materjalidega, metssigadega ja ka vabalt liikuvate koduloomadega. Seda peab järgida aastaringselt, kuni oht püsib. Kui metssead pääsevad majapidamise või ettevõtte loomakasvatushoone territooriumile, on oht kodusigade nakatumiseks on väga suur. Seetõttu on loomapidaja kohustatud korraldama loomapidamise viisil, mis välistab sigade kokkupuute metssigadega, sealhulgas vajadusel tarastama loomakasvatushoone või -rajatise nii, et oleks välistatud metssigade ligipääs loomakasvatushoone või -rajatise territooriumile ning kasutatavale söödale, veele ja inventarile.
Kohustus teavitada sigade tapmisest
Täiendava meetmena peavad loomapidajad neis piirkondades, kus metssead on haigestunud, taudiohu tõttu teavitama Veterinaar- ja Toiduametit sigade oma tarbeks tapmisest 48 tundi ette. Volitatud veterinaararst veendub enne tapmist, et loom on terve, vaatab pärast tapmist üle lihakeha ning võtab vajadusel proovid. Oma tarbeks tapetavate sigade üle tehtav veterinaarkontroll on loomapidajale TASUTA.
Ennetavad meetmed võtab kokku bioohutuskava
Loomakasvatusettevõtted, kes peavad sigu ärilisel eesmärgil (näiteks põrsaste, aretus- või tapasigade müügiks) peavad koostama lisaks bioohutusmeetmete rakendamisele ka bioohutuskava. Kavas tuleb näidata tegevused, mida seapidaja teeb, et hoida bioohutus farmis kontrolli all. Tegevuskavas näidatakse ära, millised on farmi töötajatele ja külalistele ettenähtud hügieeniprotseduurid farmi sisenemisel ja sealt väljumisel. Kavast peab selguma, kuidas ja millal tehakse näriliste ja putukate tõrjet, puhastust ja desinfektsiooni. Samuti, kuidas, millal ja kuhu kõrvaldatakse farmis hukkunud sigade korjused, kuidas toimub loomade viimine ühest loomapidamise hoonest teise, loomade müük ja uute loomade sissetoomine, kuidas liiguvad farmis transpordivahendid, kuidas liigub sööt, eemaldatakse sõnnik jne. Seejuures ei ole tähtis, kas need tegevused on kirjas vihikus või arvutis, tähtis on, et need tegevused toimuvad plaanipäraselt ja seda on võimalik kontrollida. Bioohutuskava on järelevalveametnikul õigus ametlike kontrollide tegemise käigus loomapidajalt küsida, eraldi seda Veterinaar- ja Toiduametile esitama ei pea.
Ainult erandkorras võib VTA loal sigu pidada väljas
Sigade katku ohu korral on erandkorras lubatud sigu pidada ka välistingimustes. See on lubatud näiteks sigade mahepidamisel, metssigade farmis pidamisel ja nende seatõugude pidamisel, kelle kasvatamine on siseruumides on raskendatud (näiteks villasead). Välitingimustes sigade pidamise annab loa Veterinaar- ja Toiduamet. Loomi tohib sellisel juhul pidada kahekordse piirdeaiaga ümbritsetud alal. Loomapidajad, kes peavad sigu välistingimustes, peavad samuti koostama oma tegevuste kohta bioohutuskava.