Ebaõnnestunud ettevõtluse kulud ei tohi jääda kohaliku omavalitsuse kanda, ütles Urmas Kruuse pärast kohtumist Kehtna valla ja REY Seakasvatus OÜ esindajatega.
Raplamaal Kehtnas asuv Rey Seakasvatus OÜ on majandusraskuste tõttu raskustes oma üle 10 000-pealise seakarja söötmisega. „Olukord on kriitiline, sest loomadele on sööta loetud päevadeks ja ettevõtja pole võimeline seda juurde ostma,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse.
„Kehtna vallavalitsus on tulnud küll ettevõtjale appi, et loomad ei jääks nälga, kuid valla võimalused on piiratud ja äriotsuste tagajärgi ei saa lõplikult panna kohaliku omavalitsuse ega riigi kanda,“ ütles minister Kruuse. „Loomakasvatusettevõtja probleemid ei tohi panna kohalikule omavalitsusele ebaproportsionaalselt suurt koormust. Seepärast peab vald loomasööda ostmiseks tehtud kulutused saama tagasi esmajärjekorras,“ lisas Kruuse. Pankrotiavaldust Rey Seakasvatus OÜ vastu hakkab kohus arutama 16. aprillil.
Minister lisas, et lahendus olukorrale saab tulla vaid ettevõtja ja võlausaldajate koostöös. „Kas vajalikud vahendid leitakse juurde või müüakse loomad kiirkorras maha - see on omanike ja võlausaldajate valik, mis tuleb teha lähipäevil,“ ütles Kruuse. „Ei seadus ega süda luba loomi nälga jätta. Kui seda ometi tehakse, saab riik kohustada ettevõtjat karja kiirkorras maha müüma,“ lisas minister.
Kruuse lisas, et praeguse juhtumi valguses tuleb õigusaktid üle vaadata ja neid vajadusel täpsustada, et tulevikus ei tekiks enam olukordi, kus loomakasvatusettevõtja probleemid panevad kohalikule omavalitsusele ebaproportsionaalselt suure koormuse.
Seotud lood
Kehtna vallavalitsusel tuleb alates tänasest hakata sigu pidama, sest Rey Seakasvatusel jätkub 10 000 pealisele karjale sööta vaid tänaseni.
Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum möödunud aasta septembri algul. Kuigi seni on õnnestunud vältida haiguse levimist kodusigadeni, pole oht veel kaugeltki möödas. Alates 1. maist rakenduvad seakatku tõhusama ennetamise nimel seakasvatajatele üle Eesti täiendavad bioohutusnõuded.
Mitmeid aastaid miinust tootnud seakasvatajad maksavad praegu ärile peale või sulgevad farmid.
Kehtnas 13 000 siga pidava OÜ Rey Seakasvatus pankrott tuleb kohtus arutlusele aprillis. Avalduse esitas söödatarnija OÜ Anu Ait.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.