ETKI pikaajalisemaid koostöövaldkondi on olnud erinevate sortide ja perspektiivsete aretiste katsetamine erinevate teraviljatootjate põldudel.
Aastatel 2011-2014 toetas ETKI ja Kevili Põllumeesete ühistu vahelist koostööd Maaelu Arengukava meetme 1.7.1 raames teostatud rakendusuuring „Toidu- ja tööstustarbelise teravilja sortimendi laiendamine ja sobivate kasvatustehnoloogiate täiustamine“.
2015. aastal koostööd toetavat projekti ei ole, kuid mitmete põllumeeste ja Jõgeva sordiaretajate huvide kokkulangemisel sai teoks talinisu, talitritikale ja rukki sortide külv neljas erinevas katsekohas - ETKI katsepõllul, Rannu Seeme OÜ, Sadala Agro OÜ ja Voore Farm OÜ põldudel.
Katsetes on nii Eestis juba levinud sordid kui ka täiesti uued sordid või aretised. Katsetatakse kümmet erinevat talinisu, kolme rukki ja nelja tritikale sorti ning kaheksat talinisu perspektiivset aretist.
Vili on heas seisus
Sel aastal on kõigis katsekohtades vili väga hästi talvitunud ning praegu jõudnud või jõudmas loomise faasi. Vili on lappidel tihe ja võimas. Lisaks tootmistingimustes parimate omadustega sortide väljaselgitamisele on ühiskatse eesmärgiks uurida ka taimekaitse mõju suurema saagi ja parema kvaliteedi moodustumisele.
Selleks on pool katsest töödeldud fungitsiididega ning teine pool jäetud kontrollvariandiks. Agrotehnika intensiivsus katses on sarnane üldpõllule, mille sisse katse on väikesel maa-alal rajatud. Üldpõllul kasvab tootja valitud talinisu sort.
Kui eelmistel aastatel oli ka kõigil teisel huvilistel võimalus ETKi ja Kevili ühiste põllupäevade raames katsetega tutvuda, siis sel aastal ühist katsete külastust ei toimu, küll aga võivad huvilised ise minna ja vaadata Rannu Seeme OÜ maadel olevat katset. Peremees Madis Ajaots on sellega lahkelt nõus.
Katsepõld asub Rannu ja Puhja kihelkonna piiril, koordinaadid 58°14'54.5"N 26°16'10.5"E.
Vaata fotosid Rannu Seeme OÜ ja Sadala Agro OÜ põldudest:
Katsete tulemusi on plaanis tutvustada ETKI traditsioonilisel igatalvisel seminaril.
8 fotot
- Rannu Seeme OÜ katsepõld Foto: Eesti Taimekasvatuse Instituut
Autor: Reine Koppel
Seotud lood
Kartulimardika mitmekülgne ja paindlik elutsükkel on hästi kohastunud ebapüsivate põllumajanduslike keskkonnatingimustega, muutes kahjuri tõrjumise keerukaks.
Kohtumisel kogetu kokkuvõte on, et ühte toimeainet sisaldavate fungitsiidide kasutamise aeg teraviljade haigustõrjes on lõppemas.
Viimasel nädalal on ETKI teaduritele ja fütopatoloogile sagenenud telefonikõned mures teraviljakasvatajatelt, kes imestavad, et mis nende talinisupõllul on juhtunud. Kurdetakse, et lehed on kas väga kiiresti nakatunud või avaldub taimedel mingi füsioloogiline probleem. Milles asi?
Jõgeval kogunenud Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) teadusnõukogu kinnitas instituudi arengukava aastateks 2015-2022. Hiljuti kahe teadusasutuse liitmisel tekkinud ETKI seadis eesmärgiks koostöö süvendamise põllumajandustootjatega.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.