Maaeluminister Urmas Kruuse saatis Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Phil Hoganile kirja, milles palub rakendada Eesti piimatootjate olukorra leevendamiseks erakorralisi abimeetmeid. Erakorraline abi peaks aitama hüvitada tootjatele turuhinna ja tootmise omahinna vahet.
Maaeluminister Urmas Kruuse rõhutab kirjas volinikule, et piimatootmissektori aitamine on oluline maapiirkondade tööhõive tagamiseks Eestis. „Piimatootjad on maapiirkondades olulised tööandjad, seepärast palume rakendada erakorralisi meetmeid Venemaa kaubandusembargo tagajärjel väga keerulisse olukorda sattunud sektori toetamiseks,“ kirjutab maaeluminister Urmas Kruuse.
Minister juhib voliniku tähelepanu Eesti piimandussektori keerulisele olukorrale, mis on halvenenud alates eelmise aasta septembrist.
„Toorpiima hind on Eestis aasta jooksul langenud kogu Euroopa mõistes rekordilised 29 protsenti. See on omakorda tinginud 4,2 protsendilise piimakarja vähendamise ning piima kogutoodangu 3,8 protsendilise languse. Tootmispotentsiaali taastamine on keeruline ning tekkinud olukord võib tuua kaasa negatiivse mõjuga doominoefekti nii piimatootjate kui –töötlejate jaoks,“ kirjutab Kruuse.
Minister tänab volinikule saadetud kirjas Euroopa Komisjoni juba rakendatud toetusmeetmete – sekkumiskokkuostu ja eraladustamise skeemi pikendamise ning käesoleva aasta veebruaris piimatootjatele eraldatud erakorralise abi eest. Kuid need meetmed ei ole piisavad. Piimandussektori olukorra leevendamiseks tuleks leida võimalused täiendava erakorralise suunatud abi eraldamiseks turumuutustest enim mõjutatud riikidele.
Maaeluminister Urmas Kruuse kohtub volinik Phil Hoganiga 7. septembril toimuva põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu raames, kus lisaks piimandussektori olukorrale on kõne all ka sealiha eraladustamise skeemi rakendamise võimalused.
Samuti kohtub minister Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse volinik Vytenis Andriukaitisega, et arutada Baltimaade ja Poola ühispöördumises esitatud ettepanekuid regioonis leviva sigade Aafrika katku peatamiseks ning tsoneerimisega sealihasektorile seatud piirangute leevendamist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti, Läti ja Leedu põllumajandusorganisatsioonid pöördusid Euroopa Komisjoni põllumajandusvoliniku Phil Hogani poole, et paluda abi Balti riikide piimatootjatele.
Maaeluminister Urmas Kruuse kutsel toimus eile kohtumine piimatootjate esindajatega, et arutada augusti alguses Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja, Eesti Põllumeeste Keskliidu, Eestimaa Talupidajate Keskliidu ja Eesti Piimaliidu poolt valitsusele saadetud piimandussektorit käsitleva ühispöördumise valukohti ja võimalikke lahendusi.
Statistikaameti andmetel maksid kokkuostjad 2015. aasta juunis põllumajandustootjatele iga kokkuostetud piimaliitri eest keskmiselt 23 senti.
Valminud on kõik otsused piimakvoodi ületustasu sissenõudmise ja tasu maksmise ajatamise kohta. Kvoodi ületajaid oli kokku 280 ja korrigeeritud ületustasu summa 2,2 mln eurot.
Moddus Start on teraviljadel ning kõrrelistel heintaimedel varaseks kasutamiseks mõeldud kasvuregulaator. Selle kasutamise eesmärk on suurema ja tugevama juuremassi saavutamine, ühtlasem võrsumine, rohkem produktiivvõrseid ja tugevam kõrre alumine osa, mis kõik kokku tähendab suuremat saaki ja kindlust, et saak põllult edukalt ka koristatud saab. Moddus 250 EC kasutamise eesmärk on kõrre lühendamine ja tugevdamine ning parem fotosüntees. Tooted sobivad väga hästi järjestikku kasutamiseks. Kuna kevade tulekuga uuritakse just enim Moddus Stardi kasutamise kohta, käsitleme seda toodet põhjalikumalt.