Riigikogu maaelukomisjoni liige Lauri Luik sõnas eilset meeleavaldust kommenteerides, et ta ei liigita meeleavaldusi reeglina konstruktiivse koostöö arsenali, kuid kahtlemata väljendab eilse kogunemise mastaapsus põllumeeste ja antud sektori probleemi tõsidust. Küsimus pole ju pelgalt põllumeestes, vaid kogu olulise majandusvaldkonna jätkusuutlikkuses.
Järgneb Lauri Luik'i kommentaar:
Järgmise aasta riigieelarve kontekstis on täna veel jäme ots valitsuse ja maaeluministeeriumi käes, kuid kindlasti tuleb osapooled kiiremas korras ka Riigikogu maaelukomisjoni laua taha kutsuda, et üheskoos mõistlik kompromiss leida.
Ma ei ole Euroopa põllumajanduspoliitikat, mis kohtleb eri riikide põllumehi ebavõrdselt, kunagi mõistnud. Leian, et mida kiiremini liikmesriikide põllumajanduse toetusprintsiibid võrdsustatakse, seda parem. Kui meilt nõutakse "võrreldavat solidaarsust" Vahemere põgenikekriisi lahendamisel, siis on viimane aeg nõuda Euroopalt ka samasugust kohtlemist põllumajandustoetuste puhul.
Pikemas perspektiivis aga peame üha aktiivsemalt tegelema küsimusega, mis saab siis, kui EL-i toetused Eesti jaoks ammenduvad ning peame ise uusi liikmesriike toetama asuma. Mida kiiremini suudab põllumajandussektor kohanduda normaalsete turumajandusreeglitega, seda kergem saab üleminek olema. Seda nii Eestis kui ka Euroopas tervikuna.
pollumajandus.ee uuris Riigikogu maaelukomisjoni liikmetelt, mida nad eilsest põllumeeste meeleavaldusest arvavad ja mida nad oskavad põllumeeste murede kohta öelda ning millised on nende soovitused-mõtted, kuidas leida probleemidele lahendus.
Seotud lood
Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Siret Kotka on seisukohal, et Eesti põllumajanduses valitseb viimaste kümnendite suuremaid kriise.
Septembri keskel toimunud põllumeeste Toompea-meeleavaldus algas tuntud “Viimse reliikvia” filmi lauluga, kus öeldakse, et iga mees on oma saatuse sepp.
Riigikogu maaelukomisjoni liige Igor Gräzin on eilset meeleavaldust kommenteerides napisõnaline aga otsekohene.
Riigikogu maaelukomisjoni liikme Einar Vallbaumi sõnul on kahetsusväärne, et põllumehed peavad endale üldse sellisel viisil ehk siis läbi meeleavalduse tähelepanu tõmbama.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.