ASi Maag Grupi nõukogu esimehe Roland Lepa sõnul on Oliver Kruuda koondumiseks rohelise tule andnud ning pärast konkurentsiameti luba läheb käiku juba konkreetsem koondumise plaan.
- Roland Lepp: eesmärk on Terega ühte heita Foto: Äripäev AS
Ostate Tere laenunõuded üles, miks selline käik?
Jah, vastab tõele. See käik on esimene samm sinnapoole, et saada ASi Tere omanikuks. See tehing vajab konkurentsiameti luba. Kavatseme lähipäevil esitada koondumisloa taotluse ja enam-vähem nelja kuu pärast võiks vastus käes olla – siis läheme ostuga edasi.Ja AS Tere ja Oliver Kruuda on asjale rohelise tuli andnud?
Kõigile asjapooltele sobib, kui see uudis ilmus. Seal olid DNB ja Nordea pank, Oliver Kruuda ja meie ja rahastaja Swedbank.Lõppeesmärk on koondumine?
Absoluutselt.Mis summa eest te need laenud ära ostsite?
Ma saan aru küll, et see pakub inimestele kõige rohkem huvi, kuid see on meil lepingus mustvalgel rasvaselt kirjas, et me sellest ei räägi ja seda ei kommenteeri.Kuidas te koondumist ette kujutate?
Teate, see on ärisaladus (naerab). Ma ei saa suurt midagi enne öelda, kui on konkurentsiametilt koondumisluba käes.Mis saab siis, kui Kruuda mõtleb ringi ja otsustab, et ta ei taha müüa?
Vaadake, seal on kolmepoolsed lepingud – see pole enam võimalik.Kuhu plaanite hakata toodangut pärast koondumist müüma, kas sihikul on ka välisturge?
Me ei saa täna rääkida, mis või kus. Ma Teret seest näinud ei ole. Ma tegelikult ei tea, mis seal majas toimub. Ma tean seda, et Terel on piisavalt võimsust, et kui panna kõik piimatööstused kokku ja Tere sinna otsa, siis Eestis on töötlemisvõimsust küll. Tere on pikka aega olnud majanduslikult raskes seisus ja põllumeestel pole usaldust, et sinna piima viia. Sellepärast põllumees viibki piima Leetu. See meie häda ongi – põhiprobleem pole see, mis räägitakse, et põllumehed võiksid oma tööstuse ehitada, probleem on see, et Tere töötab alakoormusega.Maag tegutseb ka Soomes, kuidas seal läheb?
Meil on Soomes lihatööstus. Pärast Vene embargot on Euroopa Liidus sealiha ülejääk päris suur. See oli mitu aastat, Soome oli sellega tegelikult väga hädas. Nende sealiha eksport Venemaale oli päris suur. Ja kui midagi on üle, siis on suur hinnasõda. Eks me hetkel seal „sõjatandril“ olemegi. Ega me ei läinud Soome selleks, et seal finantsinvestorina kolm-neli aastat kükitada ja siis edasi müüa. Me läksime strateegilise investorina, meid Soome turg huvitab. Me sattusime lihtsalt valel ajal sinna. Aga ega me eestlase jonni ei jäta.Millal te saate meile koondumisest rohkem rääkida?
Kohe, kui on koondumisluba käes. Siis saame juba plaane sättida.
Seotud lood
Maag Grupp esitas kolmapäeval konkurentsiametile taotluse Tere ülevõtmiseks, loa saamise järel plaanib Maag ühendada Tere Farmi Piimatööstusega ning seeläbi laiendada Farmi tegevust Eestis ja välisturgudel.
Suured piimatootjad leiavad, et Maag Grupi ja Tere koondumine oleks positiivne samm ja tooks selgust nii poekettidele kui farmeritele, tarbijaid ei tohiks selline muudatus aga märkimisväärselt mõjutada.
Soome toiduainetööstus Raisio lõpetab koostöö Terega ja viib Eestist tootmise tagasi Soome, põhjendades seda isamaalisusega.
Viimaste päevade sündmused TERE piimatööstuses - juhtkonna ja nõukogu vahetus, suurvõlausaldajate muutus – ei muuda tegelikult ülejäänud võlausaldajate seisu. Miks, selgitab AS Sorainen vandeadvokaat Karl Kask.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?