Metsade uuendamine on erametsades üha enam hoogu läinud. See on andnud eestimaistele erataimetootjatele, kellest suuremad on koondunud Eesti Metsataimetootjate Liitu, kindluse metsataimekasvatusse jätkuvalt investeerida.
- Kodumaiste metsataimede maht kasvab Foto: Postimees/Scanpix
Kindlust on sisendanud ka RMK väljumine Eesti erametsataimede turult. Juba mõne aasta pärast peaksime jõudma olukorrani, kus ka Eesti erametsi saab uuendada ainult kodumaiste metsapuudega.
„Tänu heale koostööle erametsasektoriga on Eesti metsataimekasvatajad toodangu mahtu iga-aastaselt suurendanud,“ rääkis Eesti Metsataimetootjate Liidu juhatuse liige, Pärnumaal ka ise taimekasvatusega tegelev Andres Jäärats. Tema sõnul on oluline, et metsaühistud suudavad olla sillaks väikemetsaomanike ja taimlate vahel. „Ühistu selgitab välja oma liikmete taimevajaduse, sõlmib taimetootjaga istikute ostuks lepingu ning toob metsaomanikele taimlast istikud kohale,“ selgitas ta metsaühistute rolli.
mis on mis
Eesti Metsataimetootjate Liit koondab metsataimede kasvatajaid Forestplanter OÜ, OÜ Simmer, Metsapärdi Agro OÜ, Tokoforest OÜ ja Trikamba OÜ, kes toodavad Eesti päritolu algmaterjalist Eesti metsade uuendamiseks sobivaid metsaistikuid.
Kui sel aastal peaks liidu liikmed turustama üle 4 miljoni metsataime, siis kahe aasta pärast võiks nende taimlad anda ligemale 10 miljonit väikest puud. „See on sama erametsade praeguse istutusmahuga,“ selgitas Jäärats. „Kui lisada ka meie liitu mittekuuluvate kasvatajate toodang, siis on importtaim meie metsauuenduses mõne aasta pärast juba haruldus,“ oli taimekasvataja tuleviku suhtes optimistlik.
Seotud lood
Öeldake, et iga inimene peab elu jooksul istutama kasvõi ühe puu, et mets säiliks. Selleks, et kõigil eestimaalastel oleks võimalus oma puu kasvama panna, kutsume teid 21. aprillil Valgamaale Tahevale metsaistutuspäevale.
Valitsus eraldas 2017. aasta riigieelarvest ettevõtluse edendamiseks loodud suurinvestori meetmeks vahendid, et toetada uute, suuremahuliste tootmisinvesteeringute tegemist, sh tehnoloogia soetamist.
Prognooside järgi läheneb tänavu erametsadesse istutatavate puude arv 10 miljonile, istutustööd algasid sel aastal erakordselt vara. Metsa istutamise maht erametsades võiks olla suuremgi, kuid metsaomanikke kimbutab istutusmaterjali nappus.
12. aprillil Eesti Maaülikoolis toimunud infopäeval kohtusid Suur-Emajõe piirkonda planeeritava miljard eurot maksva puidurafineerimistehase eestvedajad, Tartumaa kohalike omavalitsuste esindajad, keskkonnaühendused, akadeemikud ja tudengid.
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.