Moldova on alustamas loomsete kõrvalsaaduste ümbertöötlemise süsteemi väljaarendamist. Kuna Moldoval puudub täna hea võimekus taudimaterjali hävitamiseks muul viisil kui matmine, siis on põleti üleandmine neile suureks esimeseks sammuks keskkonnasõbralikumate meetmete kasutuselevõtuks sellise materjali hävitamisel.
- Mobiilne põleti Hurikan 1000e Foto: Vireen AS
„Põleti üleandmisel on väga oluline aspekt idapartnerluse arendamine ja põleti üleandmist toetas ka Euroopa Komisjon,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm. „Moldova on Eestile tähtis koostööpartner ning mõlemad riigid on huvitatud koostöö jätkamisest nii kõrvalsaaduste käitlemise projektis kui ka veterinaarvaldkonnas üldisemalt.“
Oluline on põletusahju jätkuv sihipärane kasutamine. AS Vireen on tööprotsesse oluliselt optimeerinud, samuti on kasutusel uus külmutusvõimsusega kõrvalsaaduste vaheladu, mis aitab kaasa põleti kasutusotstarbe vähenemisele.
„Eesti toetab Moldova loomsete kõrvalsaaduste ümbertöötlemise tehase arendamise ideed ning kuna AS Vireen on võimekust taudikollete likvideerimisel märgatavalt tõstnud, korraldas Maaeluministeerium põleti üleandmise Moldovale,“ lisas Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai.
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.