Euroopa üks suurimaid leht- ja okaspuuvineeri tootjaid Paged Group ostis ära Eesti ühe suurima spoonitootja Valmose. Konkurentidele on see pommuudis.
- Paged S.A. tegevjuht Tomasz Modzelewski (vasakult), Valmose tegevjuht Heiki Vahermets ja Kaamos Groupi juhatuse esimees Marek Pohla sõlmisid suure tehingu. Foto: Äripäev AS
Kuigi tehingu hinda ei avalikustata, on asjatundjate kinnitusel tegemist TOP 10 tehinguga sellel aastal. Poola investor kavatseb Valmose 200 töötajaga tehase tootmisvõimsuse vähemalt viiekordistada.
"Valmos on tänapäevane hästi juhitud ettevõte ja üks juhtivaid spoonitootjaid mitte ainult Eestis, vaid kogu piirkonnas, ning tal on suur potentsiaal edasiseks kasvuks," lausus Paged S.A. tegevjuht Tomasz Modzelewski. Paged grupp on olnud viimased aastad Valmose klient ja Modzelewski sõnul on neil suurem võimalus ettevõtte finantseerimiseks. Pea poole miljardi euroni küündiva väärtusega poolakate perefirma on leht- ja okaspuuvineeri tootjate seas suuruselt Euroopas viiendal kohal.
- Valmos tuli mullu välja suurest kahjumist Foto: Äripäev AS
Kümne suurima tehingu hulgas
Pooled küll tehingu hinda ei avalikusta, kuid Paged Groupi nõustaja ja Ellex Raidla vandeadvokaadi Sven Papi sõnul on see Eesti maastikul üsna suur tehing. "Viimasel aastal on Eestit tabanud tõeline "tehingute buum", mille käigus on tehtud väga suuri tehinguid (Nelja Energia, TMB, Magnetic MRO müük, Tallinna Sadama IPO jne) ning seetõttu ei mahu Valmose tehing vast esikolmikusse, kuid TOP 10 tehingute hulgas peaks see praegu ehk küll olema," märkis Papp.
Kaamos Groupi nõustanud Redgate Capitali partner Valeria Kiisk tõdes, et kui jätta välja IT-sektor, kus tehingud võivad ulatuda mitmesaja miljoni euroni, küünib antud tehing kindlasti selle aasta n-ö traditsioonilise majanduse tehingute TOP 10 sekka.
Konkurentide jaoks loogiline, kuid siiski pommuudis
Eestis tegutsevad vineeritootjad on aga tehingust veidi üllatunud. "Valmose müügitehing oli minu jaoks pommuudis. Ma küll teadsin juba varem, et Valmos peab poolakatega müügi asjus läbirääkimisi, kuid minu teada jooksid läbirääkimised vahepeal natuke liiva. Mina teadsin, et läbirääkimised on lõppenud," lausus Raplamaal asuva OÜ Kohila Vineer juhatuse liige Andres Laht, kes küll pole Valmose otsene konkurent.
Soome metsanduskontserni UPMi komposiitmaterjalidega tegeleva UPM Biocompositesi asepresidendi Kaido Kuke sõnul oli Valmose müügitehing mõnes mõttes oodatud käik, sest Valmos oli poolakatega mitu aastat koostööd teinud. "Valmoses algasid muutused mitu aastat tagasi, sest õhukesel mööblispoonil, mida Valmos seni tootis, polnud enam minekut – kunstmaterjalid võtavad looduslikult spoonilt üha enam turuosa ära," lausus Kukk. "Nõudlus kergema, tugevama ja jäigema ning samas loodussõbraliku materjali järele kasvab stabiilselt." Kukk lisas, et turumuudatus tingis selle, et Valmos investeeris uude tehasesse ja profileeris oma tootmise ümber õhukeselt mööblispoonilt struktuurse vineerispooni tootmisele.
Loe täismahus artiklit Äripäeva veebist.
Seotud lood
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.