5. detsembril tähistatakse ülemaailmset mullapäeva, et keskenduda mulla tähtsusele ja toetada mulla ressursside säästvat majandamist. Eesti Maaülikool peab täna mullateemalist konverentsi.
- Mullapäev keskendub elurikkusele mullas Foto: Postimees/Scanpix
Teaduslik-praktiline konverents „IX Mullapäev“ keskendub sel korral mullaelustiku temaatikale. Üheksandat korda peetaval kokkusaamisel on olulisema teemana vaatluse all mullas peituv elurikkus.
„Ühes peotäies mullas võib olla tuhandeid eri liiki elusorganisme, kelle tundmine on võtmetähtsusega looduse mõistmiseks ja jätkusuutlikuks maakasutuseks,“ sõnas maaülikooli mullateaduse õppetooli juht Alar Astover.Uudsed uurimismeetodid võimaldavad üha enam piiluda salajasse mullaelustiku maailma.
Tänu sellele antakse konverentsil ülevaade nii inimsilmale nähtamatute bakterite ja seente kui ka suuremate mulla elusorganismide mitmekesisusest ja seisundist.
Astover lisas, et erilise tähelepanu all on konverentsil ka inimtegevuse ja mullaelustiku vastastikused seosed. „Mulla elurikkus on õrn ning mängib suurt rolli mullaviljakuse ja saagikuse kujundamisel,“ põhjendas ta. Lisaks antakse ülevaade taimekaitsevahendite jääkidest Eesti muldades.Traditsiooniliselt kuulutatakse mullapäeval välja aasta muld 2019.
Konverentsil esitletakse ka Loit Reintami kirjutiste kogumikku „Kummardus mullale”, mis ilmub tänu Hando Runneli algatusele Eesti mõtteloo sarjas (kirjastus „Ilmamaa“).
Konverents toimub 5. detsembril algusega kell 10.00 maaülikooli aulas. Üritust korraldab Eesti Maaülikool koostöös Eesti Mullateaduse Seltsiga. Päevakava leiad
SIIT..
Kui pole võimalik täna kohale tulla, siis ettekandeid saab ka otse veebiülekandes jälgida
SIIN
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.