Naiste osakaal põllumajandussektoris on viimaste aastate jooksul järjepidevalt kasvanud. Eurostati uusimad sellekohased andmed pärinevad aastast 2016 ning selle kohaselt on 30% EL põllumajandusettevõtete juhtidest naised. Erinevates liikmesriikides on olukord siiski erinev.
- Põllumajanduses võiks olla rohkem naisi tegevad. Foto: Pixabay
Lätis ja Leedus on ligi pool põllumajandusettevõtetest naisjuhtide käe all. Seevastu Saksamaal, Maltal, Taanis ja Hollandis ei ületa naisjuhtide osakaal põllumajandussektoris 10%.
- Naiste osakaal põllumajandussektoris. Foto: Eurostat
Soolise tasakaalu probleem on eriti terav seetõttu, et noorte põllumajandussektorisse meelitamine saab olema üheks peamiseks tuleviku väljakutseks. Euroopa põllumajanduses domineerib vanem generatsioon ning see torkab silma just naiste osakaalu puhul – ainult 4,9% põllumajandustootjatest on alla 35-aastased naised. Sellest nähtub, et ligi 40% põllumajanduses töötavatest naistest on üle 65-aastased (vrd 27.6% meestest), mistõttu on suur potentsiaal soolise lõhe suurenemiseks tulevikus.
Siiski, ÜPP-s on ette nähtud vahendid ka põllumajandusest huvitatud noortele naistele. Lisaks otsetoetustele on noori naisfarmereid võimalik toetada ka maaelu arengu fondist ning liikmesriikidelt nõutakse maaelu arengukavade koostamisel ka naisfarmerite olukorra silmas pidamist. Naiste tegevuse tunnustamiseks põllumajandusvaldkonnas annab COPA iga-aastaselt välja naisfarmerite innovatsiooniauhinda.
Ene Kärner, Eesti põllumajandusorganisatsioonide esindaja Brüsselis
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.