Pärnumaa tuntuim põllumajandusettevõte OÜ Halinga, Eesti Hobusekasvatajate Selts, MTÜd Rannakalad ja Kalatex Liu külas on näited Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametiga (PRIA) aastaid kohut käinutest. Kuigi amet seljatab enamiku vaideid, jääb ligi viiendikul juhtudest õigus neile, kes tõestavad toetuse sihipärast kasutamist.
- Liu kalasadam Pärnumaal. Foto: Meelika Sander-Sõrmus
„Kus pole kaebust, seal pole kohut,” ütleb Pärnu kandi vanasõna, mis sobib Liu juhtumi kohta, kus PRIA alustas järelevalvet toetust saanud MTÜde üle kohaliku kalurkonna esindaja vihje alusel. Vihjaja väitis, et neil puudub juurdepääs Liu sadama hoonele, mis oli toetuse abil ehitatud, et pakkuda kohalikele kaluritele kala esmaladustamise võimalust, kirjutab ajaleht
Postimees.
Ameti selgituse järgi sai kalatöötlemisega tegelenud ettevõtja tootmise käivitamisest toetuse abil püstitatud Liu sadamahoones teiste tootjatega võrreldes konkurentsieelise, kuna ei ole pidanud investeerima samaväärselt tootmishoone püstitamisse.
Järelevalve tulemusena küsis PRIA Rannakaladelt 429 376 ja Kalatexilt 299 317 eurot tagasi. Avalikkuses nimetati arendajaid skeemitajateks, sest väidetavalt ei kasutanud nad toetusega ehitatud rajatisi ja seadmeid piirkonna kalurite tarbeks, vaid hoones fileerisid OÜ Liu Fishi töölised imporditud kala.
Loe pikemalt
Postimehest.
Seotud lood
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.