• 07.04.22, 16:04

Nõuandeid algajale kartulikasvatajale

Ettenägelikud kartulisõbrad alustasid maaharimisega juba sügisel, kuid kel alles nüüd tärkas soov ise omale mugulaid kasvatada, pole ka veel päris hiljaks jäänud. Allpool on väärt nõuanded kõige-kõige algajamatele maaharijatele.
Paar nädalat peale ülesvõtmist tuleb kartulid sorteerida.
  • Paar nädalat peale ülesvõtmist tuleb kartulid sorteerida. Foto: Aare Purk
“Vanarahvas ütleb, et kartuli võib maha panna siis, kui toomingas õitseb või kui suudad kaks minutit palja peega maas olla,” sõnas kartulite kasvataja Aare Purk. Tänapäeva taguotsad ilmselt nii vastupidavad ei ole, seega võib ka lihtsalt vaadata kalendrisse. Kõige varem võib mugulad maha panna 1. maiks. Kes nii kiiresti maad valmis harida ei jõua või soovibki saaki hiljem saada, võib kartuli hiljem mulda panna. Lihtne.
Maa tuleb ette valmistada
Ideaalne on valmistada kartulimaa ette sügisel ning kevadel künda teist korda läbi.
Kui mõte põlluharimisest aga alles praegu pähe kargas, piisab ka ühekordsest kündmisest, kuid siis tuleb silmas pidada, et pärast kündmist tuleb lasta maal kuivada. Heade tingimuste korral, päikese ja tuulega, võtab see aega kaks kuni kolm nädalat. “Murukamarast peab saama sõmer muld,” sõnas Purk.
Pikemalt saad lugeda Lääne-Virumaa Uudistest.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 30.09.24, 11:35
Ebastabiilne majanduslik olukord põllumajanduses: kuidas kaitsta saaki ja säästa targalt
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele