• 21.11.23, 10:06

Lähiaastate väljakutseks on hoida või vähendada ammoniaagi heidet

Aastateks 2020–2029 on Eestil kohustus vähendada vääveldioksiidi, lämmastikoksiidide, lenduvate orgaaniliste ühendite, ammoniaagi ja eriti peente osakeste heitkoguseid võrreldes 2005. aastaga vastavalt 32%, 18%, 10%, 1% ja 15%. Eesti on seni jäänud lubatu piiresse. Meile ammoniaagi osas seatud 1% eristub oma näilise ambitsioonikuseta teistest eesmärkidest, kuid kas see ka tegelikult nii on - seda teemat selgitab Keskkonnaagentuuri keskkonnakasutuse osakonna juhtivspetsialist Elo Mandel.
Eestis pärineb 95% ammoniaagi heitest põllumajanduslikest tegevustest.
  • Eestis pärineb 95% ammoniaagi heitest põllumajanduslikest tegevustest. Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Eestis pärineb 95% ammoniaagi heitest põllumajanduslikest tegevustest. Põllumajandussektori siseselt pärineb 55% heitest loomakasvatusest ja ligi 45% taimekasvatusest ning maaharimisest (vt joonis 1). Võrdluses 2005. aastaga on ammoniaagi heide vähenenud ca 1,8%. Põllumajandus on ajalooliselt olnud meie majanduse alustaladest. Adraga põldu kündev Kalevipoeg on osa meie rahvuslikust identiteedist. Viimastel aastatel on sektori osakaal küll olnud pigem väike, moodustades sisemajanduse kogutoodangust (SKP) ca 2%.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 12.03.25, 09:16
Uus fungitsiid Univoq pakub eriti tõhusat haigustõrjet
Uus aasta algas fungitsiidide maailmas hea uudisega - Corteva Agriscience esitles 21. jaanuaril 2025 innovaatilist ja eriti tõhusat fungitsiidi Univoq.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele