• 30.05.24, 16:30

Riik soovib vähendada turba kaevandamiseks ettenähtud alade hulka

Kliimaministeerium saatis kooskõlastusele määruse eelnõu, millega uuendati turbakaevandamiseks sobivate alade nimekirja. Pikaajaliste negatiivsete keskkonnamõjude vältimiseks eemaldati kaevandamiseks sobivate alade hulgast ligi 125 000 hektarit soid.
Turba tootmine Nurme Turvas AS-i Sauga lähedalt asuval turbaväljal.
  • Turba tootmine Nurme Turvas AS-i Sauga lähedalt asuval turbaväljal. Foto: Andres Haabu
„Turvas on väärtuslik riiklik ressurss, mille kasutus nii täna kui ka tulevikus peab olema hästi läbi mõeldud ning Eestile võimalikult kasulik. Turbakaevandamisega kaasneb märkimisväärne mõju kohalikule keskkonnale, inimestele ja kliimale – turbatootmisega seotud kasvuhoonegaasid moodustavad ligikaudu 10% Eesti koguheitest. Seetõttu on vajalik hoolega kaaluda riiklike ressursside kasutamise kulusid ja tulusid. Kuni lähiaastatel täpsustuvad sektorile seatavad eesmärgid, on riigi huvides mitte lubada kaevanduste avamist uutel aladel,“ sõnas Kliimaministeeriumi energeetika ja maavarade asekantsler Jaanus Uiga.

Seotud lood

Uudised
  • 22.01.24, 10:41
Eesti turbatootjad algatasid Põhjamaade suurima kliimauuringu
Eesti Turbaliidu eestvedamisel sündis alanud aasta alguses Põhjamaade-ülene teadusprogramm, mis uurib maakasutuse mõjusid kliimale ja aitab täpsustada Eesti tegevusplaani kliimamuutuste vähendamiseks. Miljoneid eurosid maksvat programmi juhib rahvusvaheline teadlaste meeskond mitmest ülikoolist. Uuringut rahastab üle 50 suurettevõtte Eestist, Lätist, Leedust, Soomest ja Rootsist.
Uudised
  • 19.12.23, 09:45
Turbatootjad ja teadlased tulevad riigile appi turbakaevandamise mõju uurima
Eesti Turbaliidu algatusel on moodustamisel Põhjala ja Baltikumi ülene teaduskonsortsium, mis hakkab uurima turba kaevandamise ja kasutamise mõjusid kliimale ning vajaduse prognoosi lähikümnenditeks.
Uudised
  • 24.10.23, 10:06
Turba kui maavara teadlik kasutamine ei vastanda looduskaitset ja majandust
Eelmisel nädalal kirjutati ajakirjanduses Eesti turbakaevandamisega seotud probleemidest, ent võimalikest lahendustest oli juttu vähe. Miks on tarvis põhjalikumalt uurida kõiki turbakihte ja kuidas kaasaegsete tehnoloogiatega seda väärindada, selgitavad staažikas Eesti turbauurija Mall Orru ning pinnakattegeoloog Leeli Amon Tallinna Tehnikaülikoolist.
Uudised
  • 02.02.24, 09:46
Eesti jätkab looduskaitseliselt väärtuslike märgalade taastamistöid
Tänasel rahvusvahelise märgalade päeva keskmes on soode ja inimeste heaolu vahelised seosed. Inimene on looduse osa ja seega oleme nii terved kui heas seisus on meie looduse ökosüsteemid. Inimtegevuse tõttu muutunud sood on kaotanud oma algse rolli looduses, need ei seo enam süsinikku, ei puhasta ega säilita enam vett ning ei toeta elurikkust, seepärast on vajalik teha märgalade taastamistöid.
  • ST
Sisuturundus
  • 30.09.24, 11:35
Ebastabiilne majanduslik olukord põllumajanduses: kuidas kaitsta saaki ja säästa targalt
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele