Dubai hiigelkontserniga käed löönud Eesti ettevõte ehitab ühest küljest uusi tehaseid ja kaasab miljoneid eurosid, aga teisel pool on lünklikud aruanded ja võla tasumist ootav partner.
- Golden Fieldsi omanik Mahmmud Ahmed sõnas, et ta ei oska öelda, miks makse partnerile hilineb, aga ütles, et küll see tasutud saab: “See ei ole probleem, arvestades ettevõtte käivet ja tehtud investeeringuid,” lausus Ahmed. Foto: Marianne Loorents / Virumaa Teataja / Scanpix
Kuus aastat tagasi Eestis alustanud loomasööda tootja Golden Fields on võlgu Rand ja Tuulbergi tütarfirmale Savekate. “See on märkimisväärne, sellest ilma jääda ei tahaks,” ütles ehitusettevõtte juhatuse liige Mikk Mändmets, kes täpset summat avaldada ei soovinud. Tema sõnul on Golden Fields tavaliselt oma võlad tasunud. “Praegu on hunnik lubadusi.”
Golden Fields Factory ostab põllumeestelt kokku heinakultuure, töötleb seda ja müüb välismaale. Ettevõtte taga on jordaanlane Mahmmud Ahmed, kes on praeguseks laiendanud äri peale Eesti ka Leetu ja Lätti, samuti teeb firma juba eeltööd Soome turule liikumiseks.
Lünklik aruandlus, ilusad uudised
Seotud lood
Kolmes Balti riigis tegutsev põllumajandusettevõte Golden Fields on avanud Lätis Liepajas taimse valgu tootmisüksuse. Tehases, millesse ettevõte investeeris 16 miljonit eurot, kasutatakse hernest ja aeduba, et valmistada taimseid valke, graanuleid, kiudaineid, tärklist ja jahu loomakasvatuse ja toiduainete tootmise jaoks. Ettevõte kaalub sarnaste tehaste avamist ka teistes Balti riikides.
Abu Dhabis tegutsev Araabia Ühendemiraatide põllumajandustootja Al Dahra Group, mis on ka üks maailma suurimaid söödatootjaid, sõlmis eksklusiivse tarnelepingu Eesti põllumajandusettevõttega Golden Fields, mis on spetsialiseerunud Baltikumis kvaliteetse loomasööda tootmisele.
Viimaste aastate kriisid viisid Eestimaa kagunurgas Misso külje all tegutseva Andri-Peedo kitsetalu saneerimisele.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?