Euroopa Liidu ja Venemaa erinev seadusandlus põhjustab osadele ettevõtetele peavalu. Seda, millal võiks praegune Eesti toidufirmade impordikeeld Venemaale laheneda, ei oska põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder prognoosida.
"Lahenemise kohta ei oska midagi ennustada praegu, täna saabus ametlik kiri, see on mahukas dokument, veterinaaramet ja need nimetatud ettevõtted tegutsevad selle osas nii kiiresti kui võimalik," kommenteeris Seeder.
"ELil on oma seadusandlus, mida Eesti ettevõtted täidavad probleemideta, kaupade vaba liikumine toimib hästi. Vene tolliliidul on omad nõuded, mis erinevad ELi omadest ja need liikmesriigid, kellel on tolliliit eksporditava kauba osas oluline, nende jaoks on see probleem ja väljakutse täita kahe erineva liidu erinevaid nõudeid. See on täiendavaks kuluks ja ka juriidiliselt keeruline," lausus minister.
Seederi sõnul tuleb tõsiselt nüüd vaadata kõikide ettevõtete ettepanekud läbi, mida annaks parandada ja mida mitte.
"Lahendusi ma täpselt kommenteerida ei oska ja seda ka ei oska öelda, millal nad võiksid piirangud tühistada. Möödunud aasta kevadest on juba kogu Euroopa Liidus elusloomade sisseveo keeld Venemaale, vaatamata ELi aktiivsetele läbirääkimistele Moskva suunal," märkis Seeder.
Ta lisas, et täiendav info tuleb siis, kui kogu materjal on tõlgitud ja läbi vaadatud. Siis hoitakse sidet Venemaaga nii veterinaarameti kaudu kui ka poliitiliselt ning antakse Venemaale vastus ja püütakse olukorrale lahendus leida.
Seotud lood
Tuleb tööd teha ja Venemaa välja toodud puudused kõrvaldada, kuid need on väga ranged, märkis Saaremaa Piimatööstuse juht Andi Saagpakk.
Venemaa veterinaar- ja fütosanitaarjärelevalveamet Rosselhoznadzor lubas alates reedest taas kolme Eesti toidutootja kauba impordi Venemaale.
Uue aasta võtmesõnaks on jätkuvalt efektiivsuse kasv, pakub Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepp.
Eile öösel jõudis veterinaar- ja toiduameti juhi Ago Pärteli lauale Venemaa 66-leheküljeline raport, mis piirab 15 Eesti ettevõtte eksporti Venemaale.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.