Eile öösel jõudis veterinaar- ja toiduameti juhi Ago Pärteli lauale Venemaa 66-leheküljeline raport, mis piirab 15 Eesti ettevõtte eksporti Venemaale.
"Eile öösel jõudis see raport läbi saatkonna meie lauale alles ja see on meil tõlkimises. Mida Venemaa täpsemalt keelab, on veel vara öelda, ei taha enne lõpliku tõlke kättesaamist ette rutata," märkis Pärtel telefonis Venemaa tollipiirangute küsimust kommenteerides.
Venemaa veterinaar- ja füsiosanitaarjärelevalveameti (Rosselhoznadzor) juht Sergei Dankvert ütles Interfaxile, et seoses veterinaar- ja sanitaarnõuete mittetäitmisega kehtestatakse piirangud osadele Eesti firmast pärit toodetele ja see otsus langetati pärast Eesti piima- ja kalatööstuste inspekteerimist.
Pärteli sõnul puudutab piirang kaheksat Eesti kalaettevõtet ja seitset piimaettevõtet. "Loodame, et järgmisel nädalal saame juba midagi täpsemat öelda, et saame vähemalt vastused üldisematele küsimustele ja edasi liikuda, kas siis riigisisese seireprogrammiga või seisab ettevõtetel edasi iseseisev töö endaga," märkis ta.
Seda, et Venemaa piiranguist just 24. detsembril ehk jõululaupäeval teatas, ei pea Pärtel millekski iseäralikuks. "Noh, nii ja naa, eks nad muidugi teavad ju, et meil on sel ajal pühad," märkis ta.
Pärtel lisas, et Eesti ettevõtteid mõjutab see piirang erinevalt. "Eks nende piirangute mõju peavad nemad ise kommenteerima, aga see mõju on üsna erinev. Härra Murakas ütles, et E-Piimal oli 30% seotud ekspordist Venemaaga," märkis ta.
Venemaa veterinaaramet Rosselhoznadzor kehtestab 9. jaanuarist sisseveokeelu viie Eesti piima- ja kuue kalatööstusettevõtte toodangule. Piirangud kehtestatakse ameti teatel seoses veterinaar- ja sanitaarnõuete mittetäitmisega neis ettevõtteis. Lähipäevadel saavad Eesti ettevõtted koopia Rosselhoznadzori poolt oktoobris läbiviidud ülevaatustest, vahendas ERR.
Et eksport Venemaale saaks jätkuda, tuleb puudused kõrvaldada.
Seotud lood
Tuleb tööd teha ja Venemaa välja toodud puudused kõrvaldada, kuid need on väga ranged, märkis Saaremaa Piimatööstuse juht Andi Saagpakk.
Uue aasta võtmesõnaks on jätkuvalt efektiivsuse kasv, pakub Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepp.
Euroopa Liidu ja Venemaa erinev seadusandlus põhjustab osadele ettevõtetele peavalu. Seda, millal võiks praegune Eesti toidufirmade impordikeeld Venemaale laheneda, ei oska põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder prognoosida.
Venemaa veterinaarameti Rosselhoznadzori kinnitusel hakkavad impordipiirangud mitmele Eesti piima- ja kalatoodete ettevõttele kehtima 9. jaanuarist.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.