Lugeja küsib: Milline oli tänavu kartulisaak ja kuidas see kujundab kartuli hinda? Vastab: Kalle Hamburg, Kalle Hamburgi talust.
Meil oli suhteliselt hea saak, juulis ja augustis ikka natuke vihma tilkus. Varajase kartuli saak on kehvapoolne, sest see on ekstreemsetele tingimustele vastuvõtlikum ning kartuli areng jäi seisma. Samas on saak Eesti erinevates piirkondades väga erinev, näiteks Virumaal tegi põud liiga.
Eesti kartulikasvatajate saak aga hinda ei mõjuta. Pigem mõjutab kartuli ületootmine meie lähiriikides ja Venemaa sanktsioonid. Näiteks möödunud aastal müüs Soome Venemaale 60 000 tonni kartuleid, nüüd tuleb sellele uus turg leida. Nii et eks ülepakkumine surub hinna alla.
Tarbija võib soodsa hinna üle küll rõõmustada, aga seda lühemas perspektiivis. Kui hind ikka jätkuvalt madal on ja Eesti kartulikasvatajad tööst loobuvad, tähendab see pikemas perspektiivis seda, et hakkame Poola kartuleid sööma.
Seotud lood
Kahjuks on kartuli kasvupinnad jäänud viimastel aastatel väiksemaks ning praegu on kartuli kasvupind veidi alla 10 000 ha.
Eesti Taimekasvatuse Instituut on aretanud uue kartulisordi ‘Teele’. Uus sort on keskvalmiv, kiduussikindel laua- ja salatikartul.
Kasutusest väljasoleva põllu ettevalmistamine kartuli kasvatamiseks võtab aega paar aastat. Selle aja jooksul tuleb põldu korduvalt harida.
Seemnekartuli sertifitseerimissüsteemis võeti esmakordselt Eestis kasutusele kartuliviiruste määramise kiirmeetod Reaalaja PCR.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.