• 10.12.14, 14:55
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

PMK: Kartuliviiruste määramise aeg lüheneb oluliselt

Seemnekartuli sertifitseerimissüsteemis võeti esmakordselt Eestis kasutusele kartuliviiruste määramise kiirmeetod Reaalaja PCR.
„PCR meetodi eeliseks on analüüsi kiirus. Proovi saabumisest laborisse kuni protokolli väljastamiseni kulub 1 - 2 nädalat. Klassikalise ELISA meetodi puhul kulub selleks 5 - 8 nädalat,“ selgitas Põllumajandusuuringute Keskuse asedirektor Margus Friedenthal. „Kartulikasvatajale annavad kiiremad tulemused kindluse konkreetse partii suhtes. Seemnekartuli tootja saab lähtuvalt saadud analüüsitulemustest teha plaane järgmisel hooajal turustamiseks ja otsida koostööpartnereid.“
„Kui ELISA meetodi jaoks on vaja mugulatest taimed ette kasvatada ja viirused määratakse taimemahlas, siis PCR meetodi puhul selleks vajadus puudub – määramine toimub otse mugulast. Sel juhul jääb ära aeganõudev kartuli kasvatamise etapp,“ lisas Friedenthal.
Reaalaja PCR meetodi tundlikkus on oluliselt kõrgem, mis võimaldab viiruste tuvastamist ka nn puhkeolekus mugulates, kus viirustiiter on väga madal.
2014. aastal telliti Põllumajandusameti poolt ligikaudu 20% kartuliviiruste analüüsidest Reaalaja PCR meetodil. Põllumajandusuuringute Keskusel on kavas see meetod lähiajal ka akrediteerida.
 
 

Seotud lood

Uudised
  • 08.10.14, 09:30
Milline oli tänavu kartulisaak?
Lugeja küsib: Milline oli tänavu kartulisaak ja kuidas see kujundab kartuli hinda? Vastab: Kalle Hamburg, Kalle Hamburgi talust.
Uudised
  • 25.12.14, 14:21
Ohtlik taimekahjustaja kartuliingerjas – kellele probleem, kellele mitte?
Viimasel ajal on meediakära tekitanud ohtliku taimekahjustaja kartuliingerja (Ditylenchus destructor) levik Eestis. Tegemist on silmale nähtamatu, umbes ühe millimeetri pikkuse niitja ümarussiga. Maailmas on ingerjas laialdaselt levinud, Eestis seda kahjurit eriti ei tunta. Millist kahju see ohtlik taimekahjustaja teeb, saad lugeda Seemnekartul OÜ juhi Oliver Otsa artiklist Saarte Häälest.
Uudised
  • 09.05.14, 10:00
Milline on kartuli sordivalik ja saagikus?
Kahjuks on kartuli kasvupinnad jäänud viimastel aastatel väiksemaks ning praegu on kartuli kasvupind veidi alla 10 000 ha.
Uudised
  • 09.05.14, 10:05
Eestis on uus kartulisort ‘Teele’
Eesti Taimekasvatuse Instituut on aretanud uue kartulisordi ‘Teele’. Uus sort on keskvalmiv, kiduussikindel laua- ja salatikartul.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 15:47
Corteva Agriscience Inatreq™ Active on Eestis turule lubatud
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele