Estonia OÜ nõukogu esimehele Jaanus Marrandile jääb 2014. aasta meelde vastuolulisena.
Kõik tootjad kannatasid Vene embargo tõttu„Ühest küljest olid esimesel poolaastal ühed parimad piimahinnad ja seetõttu oli ka võimalik teenida. Teisalt muidugi jättis aastale raske pitseri Vene embargo Euroopa Liidu toidukaupadele, mis tõi kaasa ühe suurema hinnalanguse kõigile tootjatele sõltumata sellest, kas müüdi vene turule või mitte,“ selgitas Marrandi. „Aastat kokkuvõttes võib keskeltläbi rahule jääda, aga eks selles aastas on peidus tõsised probleemid järgmiseks aastaks enamusele Eesti põllumeestest.“
2014. aastal investeeriti üle 8 miljoni euro„Meie ettevõttele oli 2014. aasta suurte investeeringute aasta. Investeerisime tootmisse kokku üle 8 miljoni euro - valmis vasikalaut 480 vasikale, aasta lõpuks saime valmis ka uue Piibu lüpsifarmi 1200 lehmale. Aasta lõpp ja osa uuestki aastast läheb selle farmi käivitamise peale,“ rääkis tehtust Marrandi. „Kokkuvõttes peaks aga uue farmi valmimine panema aluse piima omahinna alanemisele ja parandama ettevõtte konkurentsivõimet. Kriis ei jää kestma igavesti ja meie tahame olla valmis, et saaksime uue jõuga edasi minna, kui see võimalik on.“
Kainet meelt ja täpset arvestust„Soovin kõigile Eesti põllumeestele kõike seda, mida enda firmalegi. Kainet meelt ja täpset arvestust, et suuta rasked ajad üle elada. Kui kõik sisemised reservid läbi kaaluda, siis saame hakkama ja me ei tohiks kunagi ära unustada, et pärast igat kriisi tuleb tõusu aeg,“ ütles Marrandi. „Ja loomulikult kõigile isiklikku õnne ja meelerahu peredele! Head karja- ja viljaõnne!“
Seotud lood
Raskeim aasta saabub piimatootjatele, on kindel aasta põllumees Ilmar Teevet, kelle lehmad annavad kaks protsenti Eesti piimast.
Tartu Agro juhile Aavo Mölderile jääb 2014. aasta meelde kui hea tootmisaasta, kus saagid olid suured aga müügihinnad madalad.
Põllumeeste ühistu KEVILI juhataja Marek Linnutaja sõnul oli 2014. aastal suurim kordaminek investeering Roodevälja terminali, kuhu rajati juurde lisapinda 10000 tonnile viljale.
Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) nõukogu valis täna oma uueks esimeheks põllumajandusettevõtja Jaanus Marrandi.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?