Põlluvara ASi juhi Vello Teori sõnul mõjutavad Vene sanktsioonid kõige rohkem lüli viimast otsa – lehmi, sigu ja lüpsjaid. Poliitikud ja ettevõtjad elavad selle perioodi üle.
"2013 oli veel kuldaeg - toodangul olid korralikud hinnad ja ekstreemsusi ei paistnud kuskilt. Me oleme mõjutatavad põllumajandusest ja selle käekäigust. Alates eelmise aasta augustist on põlumajandus väga ärevas seisus," rääkis ettevõtte tegevjuht Vello Teor.
Põlluvara AS oli Äripäeva kõige kasumlikumalt müüvate töötajate topis teisel kohal. Ettevõtte kasum ühe töötaja kohta oli 2013. aastal 2,3 miljonit eurot ning ettevõttes töötas kolm inimest.
See, kuidas nende sektoril hakkab minema sel aastal, sõltub Teori sõnul paljuski poliitikast ja poliitikutest. "Kui majanduse piiramine sellisel moel jätkub, siis midagi ilusat siin näha ei ole. Ma mõtlen põllumajanduse sektorit, kuid see mõjutab kahtlemata ka tervet majandust, olgugi et põllumajanduse osakaal ekspordist on vaid 10-15%. Ida turu äralangemine mõjutab põllumeest väga oluliselt. Lisaks on praegu ka maailmaturul teravilja- ja rapsihinnad väga madalad," rääkis Teor murekohtadest.
Seda, kuidas oma töötajaid raskel ajal motiveerida, Teor öelda ei osanud, kuid lisas muheldes: "Meid motiveerib see, et oskame oma tööd kõige paremini. Kui oleme korra asjaga alustanud, siis ega me nii lihtsalt loobu."
Ta märkis, et riigi poliitikas peaks solidaarsus olema suurem. "Täna maksab kogu sanktsioonipoliitika kätte lehmadele, sigadele, lüpsjatele ja karjakutele. Nemad on lüli viimane ots, nemad kannatavad. Nende õlgadele ongi kogu raskus laetud. Kõik teised - tootjad ja poliitikud ise - elavad selle perioodi rahulikult üle, neil pole häda midagi. Solidaarsust rohkem käesolevasse aastasse!" rõhutas Taer.
Seotud lood
OÜ Elpa i.e juhatuse liikme Arnold Kannikese sõnul oli nende ettevõtte jaoks 2014. aastal olulisemaks sündmuseks ainulaadse kontsentreerimistehase avamine Jõgisool.
Põllumajandusministeerium taotleb Vabariigi Valitsuse reservist piimatootjatele täiendava siseriikliku erakorralise abi andmiseks rahalisi vahendeid 2 800 000 euro ulatuses.
Peaminister Taavi Rõivas arutas täna Eesti Põllumeeste Keskliidu esindajatega olukorda põllumajandussektoris. Koos otsiti lahendusi raskest olukorrast välja tulemiseks.
Eesti piimatootjate olukord on muutunud sedavõrd keeruliseks, et iga kümnes võib lõpetada poole aasta jooksul tegevuse.
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.