• 29.07.15, 12:42
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Maaelu komisjon kuulas jahimehed ära

27. juulil toimus Riigikogu maaelukomisjoni erakorraline istung. Komisjoni esimees Ivari Padar oli teiste huvigruppide esindajate kõrval kutsunud infot jagama ka jahimeeste esindajad. Nendeks olid EJSi president Margus Puust ja tegevjuht Tõnis Korts.
Peateema oli sigade Aafrika katk ja selle laienemine farmidesse. Jahimeeste ja riigikogulaste kõrval olid esindatud ministeerium eesotsas minister Urmas Kruusega ja erinevate tootjate esindajad. Tootjate sõnul on olukord Eesti seakasvatuses väga raske ja oli seda ka enne katku algust. Avaldati arvamust, et ministeerium peaks keelama põhu allapanemise seafarmides ja ohu koht on ka viljakoristus. Tootjate sõnul peaks kaalutama ka väiketootmise suuremat kontrollimist või lõpetamist. Nende sõnul on seal probleeme bioohutuse nõuete täitmisega.
Jahimeeste poolt tegi ülevaate olukorrast Margus Puust. Puust tõdes, et riigile on väga hea ühtse ja tugeva katusorganisatsiooni olemasolu. Oleks jahimeeste organisatsioon lagundatud ja metssiga muudetud väikeulukiks, siis oleks riigil hoopis teised probleemid. Ta tõi heaks näiteks koostöö VTAga korjuste matmise osas, kus jahimeeste töö tulemusena on maetud ligi kaks ja poolsada korjust. Sellega on oluliselt vähenenud nakkuse oht.
Puusti sõnul tuleb üle vaadata ka katkuga seotult kehtestatud küttimise piirangud. Need olid tehtud omal ajal ja selle aja teadmistega. Nüüd on situatsioon muutunud ja seatud uued eesmärgid. Näiteks metssea arvukuse allatoomine. See eesmärk aga nõuab kõiki jahiseadusega lubatud vahendite kasutamist, muidu jääb eesmärk kättesaamatuks. Läheneda tuleb Puusti sõnul kompleksselt ja üle tuleb vaadata ka valiklaskmise printsiibid. Seda eriti emiste osas. Täna on kõigile selge, et arvukust tuleb vähendada, sest see aitab piirata haiguse levikut.
Puust toetas ka tootjate ettepanekut koostada riigi poolt pikaajaline strateegia. Katk jääb siia aastateks ja seetõttu peame eesmärgid seadma ka pikemas perspektiivis, oli tema seisukoht.
VTA peadirektori Ago Pärteli sõnul on jahipidamise piirangute otsus tehtud Balti riikide ja Poola poolt ühiselt Euroopa tasandil ja seda muuta ei ole nii lihtne. Selle otsusega on seotud ka SAKi puhul Euroopast tulev raha, mis tema sõnul katab 75% Eesti kulutustest.
Minister Kruuse sõnul on olukord keeruline ja toimida tuleb talupoja mõistusest lähtuvalt, aga selliselt, et rahastus säiliks.
Mingeid otsuseid komisjoni istungil ei tehtud ja see polnud korraldajate poolt ka eesmärk. Eesmärk oli koguda ja vahetada adekvaatset informatsiooni otseallikatest.
Allikas: Eesti Jahimeeste Selts, http://www.ejs.ee/
 

Seotud lood

Uudised
  • 28.07.15, 15:23
Urmas Kruuse: kohustuslikuks seakasvatuse ümbritsemise aiaga
Maaeluminister Urmas Kruuse plaanib karmistada seakasvatajatele kehtivaid bioohutuse nõudeid, et vähendada uute katkukollete tekkimise tõenäosust.
Uudised
  • 31.07.15, 15:39
Teet Soorm: Seakasvatuse lõpp?
HKScan Estonia juhatuse esimees Teet Soorm tunnistab, et seakatku tõttu tekkinud olukord on skisofreeniline.
Uudised
  • 29.07.15, 12:09
Maaeluminister külastab Viljandi- ja Valgamaad
Maaeluminister Urmas Kruuse külastab täna Viljandi- ja Valgamaad, kus kohtub maavanemate, kohalike veterinaarkeskuste juhtide ning seakasvatajatega. Kõne all on sigade Aafrika katku leiud kahes maakonnas.
Uudised
  • 28.07.15, 10:40
Ekseko lähedusse jõudnud katk ähvardab sadu töökohti
Seakatk jõudis eile mõne kilomeetri kaugusele Baltimaade suurimast Ekseko seafarmist ning ähvardab lisaks hädatapust tulenevale kahjule ka sadade inimeste töökohti.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.10.24, 16:11
Ohutu ja efektiivne toidutootmine
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele