Euroopa üks suurimaid piimatööstusi Hollandi Friesland Campina maksab farmeritele preemiat piima tarnimise piiramise eest.
Tootjaile makstakse piimakilo eest 2 ekstra senti lisaks juhul kui nad tarnivad perioodil 1. jaanuar kuni 11. veebruar samapalju või isegi vähem varasemast. Võrdlusperioodiks on 13 - 27 detsember 2015.
Euroopa Piimanõukogu asepresident Sieta Keimpema rõhutab, et lõpuks ometi võeti initsiatiiv piimatoodangu vähendamiseks.
Campina Friesland avas vabatahtliku tarnimise piiramise. Näidet on vaja laiendada kõigile piimatööstustele üle EU. See on effektiivne meede. Ainult nii on võimalik saavutada piima hinnale tase, mis võimaldab ilma kahjumita toota.
Hiljutised arengud kontrollimatus toodangu suurenemises näitavad viletsaid tagajärgi, mis ruineerivad farmereid 20 sendi piimakilo tasemega.
Lõpuks on saabumas valmidus Vastutava Turu Programmiks, kus toorme mahtu teadlikult juhitakse normaalse tootmishinna saavutamise suunas.
Euroliidu poliitikutelt oodatakse mõjusaid abinõusid piimaturu olukorra normaliseeruimiseks. Meil jääb loota arengutele, mis optimistliku stsenaariumi korral võiks piima hinda kergitama asuda sent kuni paar senti kuus. Paljas rainitsiatiiv ei toimi, ikka jääb „streigimurdjaid“ sisse, kes hinnasupi oma väikes kasu nimel ära rikuvad. Tarvis on seadusloomuslikku korraldust.
Seotud lood
Eestimaa Talupidajate Keskliit ja Rimi alustasid eelmise aasta detsembris kampaaniaga, kus tootjale annetatakse iga ostetud Rimi ja Säästumarketi Alpenrose piimapakilt 2 senti.
Piimatööstuste poolt kokkuostetava toorpiima hind langes 2015. aasta kolme kvartaliga 32% võrra, mis on Euroopa Liidus üks suurimaid langusi.
Eesti piimakari on üks Euroopa parimaid, samas on piima kokkuostuhind siin peaaegu kõige madalam Euroopas ning piimatootjad raskustes. Statistikaameti poolt koostatud artikkel annab põhjaliku ülevaate Eesti piimatootmise praegusest olukorrast ning võrdluse teiste Euroopa Liidu riikidega.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?