Swedbanki tööstusettevõtete uuring näitab, et kõige vähem vaba tootmisvõimsust on toiduainetetööstuses.
Swedbanki toiduainetesektori juht Oliver Olt ütles, et vaatamata Venemaa embargole ja Hiina turu tugevale langusele ei ole piimatööstuses tootmine tonnides vähenenud ja Eesti tööstused on teinud tugevat tööd uute turgude leidmisel.
„Eksport püsib stabiilne, kuid kasvu saavutamist takistab asjaolu, et tootmisvõimsused on maksimumilähedaselt koormatud,“ märkis Olt. „Tasub tähele panna, et tööjõukulud Eestis kasvavad jätkuvalt ning konkurendid teistel turgudel investeerivad uutesse tehnoloogiatesse, samuti on suurtel turgudel hõlpsam saavutada mastaabiefekti.“
Et Eesti ettevõtete kasumlikkuse kahanemist vältida ja vähendada sõltuvust toorpiima hindadest, vajavad meie ettevõtted Olti sõnul täiendavat võimsust eksporditavate kaupade tootmiseks. „Seejuures on tähtis pöörata tähelepanu ka tootmisvõimsuse efektiivsemaks pööramisele,“ lisas Olt.
„Minu peamine soovitus – investeerida,“ rõhutas Olt. „Intressid on praegu rekordmadalad, sisendihinnad madalad. Kui ettevõtte bilanss kannatab ja turg on olemas – tehke ära.“ Tema sõnul hakkab investeeringut edasi lükates kannatama ettevõtte investeerimisvõimekus: tõusevad kulud, mis tõstavad omahinda, selle tõttu on keerulisem konkureerida ning siis omakorda langeb kasumlikkus.
Statistikaameti andmeil on viimasel ajal kukkunud toorpiima müük, kuid suurenenud jogurti, või ja juustu müük Soome, Norrasse, Hollandisse.
Autor: põllumajandus. ee
Seotud lood
Esialgsetel andmetel toodeti 2015. aastal 773 800 tonni piima, mis oli 4% vähem kui aasta varem, teatab Statistikaamet. Aasta lõpuks vähenes piimalehmade arv, samas aasta keskmine piimatoodang lehma kohta suurenes.
Trigon Agri teatas Stockholmi börsile, et müüs 10,74 protsendi suuruse osaluse ettevõttes Trigon Dairy Farming Estonia. Ostjaks oli Ingman Development Oy Ab.
Eesti piimakari on üks Euroopa parimaid, samas on piima kokkuostuhind siin peaaegu kõige madalam Euroopas ning piimatootjad raskustes. Statistikaameti poolt koostatud artikkel annab põhjaliku ülevaate Eesti piimatootmise praegusest olukorrast ning võrdluse teiste Euroopa Liidu riikidega.
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.