Aafrika seakatk on mitu aastat seafarme hirmu all hoidnud ning nõuab loomakasvatajailt rangete ohutusnõuete järgimist. Sama väljakutse on Soomest Põlvamaale naasnud noorel naistalunikul Ave Haameril, kes käib ise oma sigu vaatamas vaid äärmisel juhul ning on kehtestanud töötajatele erakordselt karmid nõuded.
- Sigu saab vaatama minna 7 miljoni euro eest Foto: Haameri talu
Kuigi tänaseks on juba üle kahe aasta möödas sellest, kui Eestis avastati esimesed Aafrika seakatku juhtumid, on endiselt olukord, kus igaühel ei ole võimalik oma silmaga näha kodusigu. Haameri seafarmis oleks see perenaise Ave Haameri sõnul siiski võimalik ühel tingimusel, vahendas "
Aktuaalne kaamera. Nädal".
"Sa laod mulle seitse miljonit lauale - täpselt see on minu hinnangul minu sigade ja minu farmi väärtus. Siis me läheme sinuga läbi desobarjääri ja ma viin sind sigu vaatama," ütles Haamer ERR-i ajakirjanikule Mirjam Nutovile.
5000-pealist seafarmi majandav 31-aastane Ave Haamer käib ise oma sigu vaatamas üksnes äärmisel juhul ning ta ei luba oma farmi ühtegi võõrast inimest.
Tema töölistele kehtivad erakordselt ranged puhtusenõuded kuni selleni välja, et isegi oma lõuna tuleb neil vastu võtta üle traataia selleks spetsiaalselt ettenähtud karpi.
"Nad ei tohi käia metsas - kõik nende pereliikmed. Metsas käimine on keelatud. Jõuludel oli suur poleemika, et kuidas siis kuusk tuua. Vot ei toogi, toote kunstkuuse. Kõik mobiiltelefonid jäävad musta poolde, farmi ühtegi telefoni kaasa võtta ei tohi. Keelatud on ehted, kunstküüned, kõik kuhu vahele võivad pisikud-bakterid jääda," selgitas Haamer.
Kokku töötab Haameri talus 18 inimest ning samal ajal kui perenaine tegeleb seafarmi igapäevase juhtimise ning raamatupidamisega, majandab tema mees Jürgen Haameri talu 800 hektari põllumaadega. Tänavune aasta on aga olnud erakordselt halb, mis tähendab, et probleeme tuleb lahendada lausa joostes.
Seotud lood
Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) andis teada, et Euroopa Komisjon kiitis heaks uue seakatku tsoneerimise eelnõu, mis leevendab seakatku tõttu kehtestatud kauplemispiiranguid. Samuti lihtsustab uus otsus metssealiha ja -toodetega kauplemist.
Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) diagnoosis sigade Aafrika katku Oru külas Lääne- Nigula vallas Läänemaal Linnamäe Peekon OÜ sigalas, kus peetakse ligikaudu 6800 siga.
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.