Biogaasi võimalustest ja selle kasutamise arenguperspektiividest on meil räägitud aastaid ning nüüd valmis Eesti Maaülikoolis selleteemaline põhjalik uuring.
- Estoveri Piimatööstuse biogaasijaama eesmärk on tööstusest kogutud reovee ja vadaku anaeroobne kääritamine biogaasi saamiseks. Foto: Meelika Sander-Sõrmus
2023. aasta lõpul valmis Eesti Maaülikooli teadlaste uuring, mille käigus analüüsiti Eesti biogaasijaamadest ja mitmetest andmebaasidest pärinevat infot, et hinnata biogaasitootmiseks vajaliku lähtematerjali (nii põllumajanduslike kui lisandina ka muude jäätmete) kasutusvõimalusi. Hinnati koguseliselt, milline on meie biogaasitootmise potentsiaal ja kui palju antud protsessist tekib biogaasitootmise kõrvalsaadust ehk digestaati. Samuti hinnati kääritusjäägi kvaliteedinäitajaid, nende ohutust ning kasutussobivust mullaparanduse ja toitainete allikana. Lisaks analüüsiti kääritusjäägi väärindamise võimalusi ja majanduslikke aspekte.
Seotud lood
7. juulil sõlmisid HKScan Estonia AS ja Bioforce Production OÜ ametliku koostöökokkuleppe, mille alusel rajatakse Viljandimaale, Baltikumi suurima seafarmi Ekseko lähedusse Eesti suurim põllumajanduslik biometaanijaam.
Kui 2021. aastal toodeti võrku biogaasist 16 974 MWh ulatuses elektrienergiat, siis 2022. aastal vähenes biogaasist elektritootmine võrku rohkem kui poole võrra, täpsemalt 7 073 MWh peale. Biometaani tootmine on aga kasvus.
Bioforce Aravete OÜ käivitas aasta tagasi Aravete biogaasijaama juurde puhastusüksuse, kus biogaasist võetakse välja metaan, mis on kasutatav maagaasiga sarnaselt. Bioforce Grupp peab tulevikus võimalikuks sarnaste jaamade rajamise abil katta ära olulise osa Eesti gaasi tarbimisest. Aravetel toodetud biometaan transporditakse surugaasi konteinerites AS Tallinna Linnatranspordi bussidele.
Bioforce Production alustas Ebavere biometaanijaama ehitusega mais ja plaanib selle avada järgmise aasta juunis. Uues jaamas toodetud biometaan tarnitakse Tallinna keskkonnasõbralike gaasibusside tanklatesse.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.