• 12.03.24, 12:00

Põldude lubjavajadus on kordades suurem praegusest reaalsest tasemest

Põllumuldade lupjamist kui olulist mullaviljakusega ning keskkonnaga seotud teemat tuleb ikka ja jälle esile tõsta. Aastaid on püütud lupjamisvajadusele suuremat tähelepanu juhtida, kuid senine tulemus on endiselt murettekitav, nendivad Maaelu Teadmuskeskuse (METK) põllumajansdusuuringute osakonna agrotehnoloogia valdkonna vanemteadur Valli Loide ja mullastiku valdkonna juhataja Priit Penu.
Põldude lubjavajadus on kordades suurem praegusest reaalsest tasemest.
  • Põldude lubjavajadus on kordades suurem praegusest reaalsest tasemest. Foto: Pixabay
Vaatamata viimastel aastatel lupjamismahu suuremisele on aastate jooksul tekkinud mahajäämusest tingituna vajadus selle järele mitmekordne. Isegi 2023. aasta lupjamistoetus ei toonud murrangut paremuse poole, vaid lupjamismaht hoopiski vähenes.
TASUB TEADA
Kogu Eesti põllumajandusmaade lubjavajadus tekkiva happesuse neutraliseerimiseks on arvestuslikult 1, 342 milj tonni CaCO3, jaotades seda 4 aastale, siis tuleks põllule laotada ca 335 000 t CaCO3 e ca 420 000 füüsilist tonni lubiaineid, s.o 45 korda rohkem praegusest reaalsest tasemest.
Erineva neutraliseerimisvõimega (NV) lubiväetiste kasutamine Eestis aastate lõikes.
  • Erineva neutraliseerimisvõimega (NV) lubiväetiste kasutamine Eestis aastate lõikes. Foto: METK põllumajansdusuuringute osakond
Senine lupjamisel kasutatav praktika, mis on väidetavalt majanduslikult odavam, ei täida siiski soovitud tulemust, sest mulda viidav lubjakogus (CaC03) on liialt väike (3 t/ha) soovitud muutuste saavutamiseks. Praktikas kasutatavate erinevate lubiväetiste madala CaCO3 sisalduse tõttu jõuab mulda sel viisil peamiselt paekivist ainult ca 2 t CaCO3/ha, mille positiivne mõju piirdubki maksimaalselt 2-3 aastaga ning ainult tuhka kasutades veelgi vähem.
Lupjamist vajav põllupind (ha) ja selle arvestuslik lubjatarve (tonni CaCO3) lähtuvalt mulla happesusest
  • Lupjamist vajav põllupind (ha) ja selle arvestuslik lubjatarve (tonni CaCO3) lähtuvalt mulla happesusest Foto: METK põllumajansdusuuringute osakond
Lupjamist vajavat pinda on seega meie põldudel tunduvalt rohkem, kui seni on suudetud reaalselt lubjata ja nii tegelikult lupjamisvajadus järjest suureneb koos kulude kasvuga. Kuna lupjamistoetuse ja ka toitainete kasutamise otstarbekusest lähtuvalt on parima tulemuse saamiseks soovitatav lubiväetist põllule viia tuha ja paekivi seguna koguses 5-6 t/ha, (näit. 4 t lubjakivi + 1 tuhka + 1 t dolokivi vajadusel). Väiksemate koguste kasutamisel tuleks sellisel juhul arvestada senise normi 3 t/ha puhul korduslupjamine 2. a intervalliga sama kogusega.
Lupjamise ajalise mõju dünaamika mulla happesusele erinevate lubiväetiste kasutamisel 1 kuu kuni 3 aasta jooksul.
  • Lupjamise ajalise mõju dünaamika mulla happesusele erinevate lubiväetiste kasutamisel 1 kuu kuni 3 aasta jooksul. Foto: METK põllumajansdusuuringute osakond
Muldade lupjamine ei ole tähtis mitte ainult mulla reaktsiooni reguleerimisel. Happelised mullad seovad vähem süsinikku, muldade jätkuv hapestumine ohustab ka toiduga varustatust mulla viljakuse vähenemise tõttu, happelised mullad on põuakartlikumad, halveneb muldade struktuursus jne. Ainuüksi nimetatud eesmärkide täitmiseks on muldade happesuse neutraliseerimine esmatähtis, mistõttu vajab see laiapõhjalisemat lähenemist, kuidas saada üle kuhjunud probleemist.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.07.23, 08:00
Põldude lupjamisest sõltub mulla viljakus ning taimede elujõud ja kasv
Põldude lupjamine on hädavajalik mullaviljakuse säilitamisel, sest happelises mullas on häiritud taimede ja teiste kasulike elusorganismide elutegevus ning taimede toitainete omastamine. See omakorda tähendab põllumehe jaoks kehvemat saaki. Kõige tõhusam lahendus happelise mulla puhul on Nordkalk pH+ Natural kaltsiumirikas lubiväetis, mis on kiiretoimeline, efektiivne ja sobib ka mahepõldudele.
Uudised
  • 28.02.19, 09:04
Miks lubjata, kas lubjata, millist toodet eelistada?
Miks on meie põllumaad happelised, kuidas see taimekasvu mõjutab ja kuidas olukorda paremaks muuta – neil teemadel annavad nõu Baltic Agro ASi nõustajad Helina Märtmann, Kertrud Jaeski ja Annika Jõemaa.
Uudised
  • 03.04.23, 09:10
Väetada või siiski ennem lubjata?
Selleks, et väetis oleks efektiivne, tuleb happelisi muldi lubjata. Muldade lupjamise tähtsust on võimatu üle hinnata.
Uudised
  • 05.07.22, 09:30
Uuring: erinevatel lubiväetistel on erinev mõju mullaomadustele ja taimede toitmistingimustele
Muldade neutraliseerimine koos kaltsiumi ja magneesiumi seisundi parandamisel lupjamisega on hädavajalik ja vältimatu tegevus mullaviljakuse säilitamisel. Happelisel mullal on häiritud taimede ja teiste kasulike elusorganismide elutegevus ning taimede toitainete omastamine.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 15:47
Corteva Agriscience Inatreq™ Active on Eestis turule lubatud
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele