Kõljala ja Valjala Põllumajandusliku osaühingu juhi Tõnu Posti sõnul vähendab valitsuse võetud maksupoliitika kindlasti ettevõtjate konkurentsivõimet. „Saared on niigi ebavõrdsemas olukorras – meie transpordikulud, siia ja siit, on kõrgemad. See omakorda kergitab teenuste-toodete hindu,“ lisab Post.
- Kõljala ja Valjala Põllumajandusliku osaühingu juht Tõnu Post. Foto: Meelika Sander-Sõrmus
„Iga maksutõus teeb ettevõtja elu kallimaks ja vähendab konkurentsivõimet. Saame aru, et riik peab rahanduse korda saama, aga ootaks siin samuti valitsuse poolset tarka kokkuhoidu – ehk kriis annab võimaluse ballasti maha raputada,“ ütleb Saaremaa põllumees. „Käibemaksu tõusuga tuleb meil riiki enam toetada ca 60 tuhande euroga. Lisaks ettevõtte tulumaks, mis küll esmaselt tundub, et ei ole väga suur, siis üldises tõusus annab see ikka tunda. Automaksu suurus veel silmade ees ei ole, aga kõik kokku annab olulise koormuse tõusu.“
Seotud lood
Valitsuse uut maksupoliitikat kommenteerides on Saidafarmi juht konkreetne - nõrgema närviga ja väiksema lisandväärtusega ettevõtmised tõmbuvad koomale või kokku, et kõigest seni kogunenust mitte ilma jääda.
Uuendatud koalitsioonileppe sisutühjad loosungid ja maksutõusudega jätkamine riigi majandusele kasvutõuget ei anna, ütles Eesti Toiduainetööstuste Liidu juht Sirje Potisepp.
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.